Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Poradnik prawny

Prawo jazdy dla najmłodszych kierowców

Rok 2013 to czas dużych zmian zarówno dla najmłodszych kierowców jak i dla tych, którzy dopiero starać się będą o prawo jazdy
Jak wydostać pieniądze z OFE

Poradnik prawny

Jak wydostać pieniądze z OFE

Nawet gdy nie doczekamy emerytury, prawo do zgromadzonych pieniędzy będzie przysługiwać naszym bliskim
Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik prawny

Jak znaleźć pracę: gdzie szukać, CV, rozmowa kwalifikacyjna

Poradnik jest podsumowaniem rad kilkudziesięciu rekruterów i menedżerów HR
Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Poradnik prawny

Jak zabezpieczyć majątek w konkubinacie

Jakie regulacje pozwalają partnerom na zawarcie umowy zabezpieczającej ich prawa do majątku wspólnego
O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik prawny

O czym warto wiedzieć kupując mieszkanie

Poradnik "Rz" dla przyszłych właścicieli
Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Poradnik prawny

Jak uniknąć zapłaty podatku sprzedając nieruchomość

Aby nie dzielić się z fiskusem zyskami z handlu nieruchomościami, trzeba wstrzymać się ze sprzedażą przez pięć lat

Spółdzielnie mieszkaniowe

Będzie nowa ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych

Renata Krupa-Dąbrowska 19-07-2008, ostatnia aktualizacja 19-07-2008 08:30

Spółdzielnie mieszkaniowe będą miały więcej czasu na przygotowanie lokalu do wykupu. Stanie się też znów możliwe przekształcanie mieszkań lokatorskich we własnościowe

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nową ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Ma ona zastąpić obecną, powszechnie krytykowaną.

Chcemy przywrócić możliwość przekształcania lokatorskich praw do lokalu w spółdzielcze własnościowe, ale tylko do końca 2012 r. – wyjaśnił Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury.

Teraz przepisy umożliwiają to w jednym wypadku. Prawo do przekształcenia mają posiadacze mieszkań lokatorskich w blokach stojących na gruntach, do których spółdzielniom nie przysługuje tytuł prawny, nie mogą więc, tak jak inni spółdzielcy, wykupić mieszkania lokatorskiego na własność (ten przywilej tracą po 31 grudnia 2010 r.).

– Obecnie spółdzielców, którzy chcą wykupić mieszkanie lokatorskie, jest bardzo dużo, w wielu spółdzielniach długo czeka się na sfinalizowanie transakcji. Chcemy dać tym osobom prawo wyboru między prawem spółdzielczym własnościowym a pełną własnością – mówi Styczeń.

Lepszy wybór i termin

W pierwszym wypadku właścicielem mieszkania jest spółdzielnia, ale jego posiadacz może je sprzedać lub też podarować. Dużo łatwiej jest uzyskać to prawo aniżeli własność. Wystarczy zwykła umowa pisemna, nie ponosi się też kosztów notarialnych i założenia księgi wieczystej. W drugim wypadku właścicielem lokalu jest spółdzielca.

Ministerstwo proponuje dać więcej czasu zarządom spółdzielni na przeniesienie własności mieszkania na spółdzielcę. W tej chwili mają na to trzy miesiące liczone od daty złożenia wniosku do podpisania aktu notarialnego. Za niedotrzymanie tego terminu prezesowi grozi kara grzywny i ograniczenia wolności. Są już pierwsi ukarani przez sądy.

– Proponujemy, by władze spółdzielni miały trzy miesiące, ale na skompletowanie wszystkich niezbędnych do wykupu dokumentów oraz na ustalenie ze spółdzielcą daty podpisania aktu notarialnego – mówi Styczeń. Uznaje ten termin za dużo bardziej realny.

Znów będą zebrania

Ministerstwo chce powrócić także do obowiązku zwoływania zebrań przedstawicieli. Po ostatniej nowelizacji zastąpiły je walne zgromadzenia, w dużych spółdzielniach odbywane w częściach. Po raz pierwszy walne na nowych zasadach miały być zwoływane w tym roku, ale wiele spółdzielni tego nie zrobiło.

W projekcie skreśla się też przepisy przewidujące kadencyjność rad nadzorczych. Same spółdzielnie mają o tym decydować w statutach.

Ministerstwo pracuje nad projektem, ale jednocześnie czeka na wyrok Trybunału Konstytucyjnego (wpłynęły tam dwa wnioski dotyczące tej ustawy oraz dwa pytania prawne). Autorzy chcą uwzględnić skutki rozstrzygnięć TK.

Projekt nie podoba się Krajowemu Związkowi Lokatorów i Spółdzielców. – Jest korzystny tylko dla prezesów, nie dla szeregowych członków. Dotyczy to i powrotu do ustanawiania własnościowych praw, i zwoływania zebrań przedstawicieli, w których najwięcej do powiedzenia mają reprezentanci władz spółdzielni – ocenia Andrzej Krzyżański, prezes Związku.

Z kolei Michał Tokłowicz, zastępca prezesa Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, uważa, że przywrócenie własnościowych praw leży w interesie spółdzielców. – Mamy wielki problem z mieszkaniami lokatorskimi w budynku, który stoi na dwóch działkach o różnym terminie wygaśnięcia użytkowania wieczystego – tłumaczy. – Ludzie nie mogą wykupić lokali na własność ani przekształcić we własnościowe prawo. Ta zmiana załatwiłaby sprawę.

Komentuje prof. Krzysztof Pietrzykowski z Uniwersytetu Warszawskiego

Nowa ustawa na pewno jest potrzebna. Gdy zapadnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, prawdopodobnie zespół ekspertów opracuje swój własny projekt. Jestem zwolennikiem uwłaszczenia z mocy prawa. Wszyscy posiadacze własnościowych praw powinni się uwłaszczyć z chwilą wejścia w życie nowej ustawy. Z kolei posiadacze mieszkań lokatorskich powinni mieć możliwość wykupu lokali na obecnych zasadach. Likwidacja zebrań przedstawicieli przez ostatnią nowelizację to nie jest dobry pomysł. W tej chwili w Sejmie znajduje się prezydencki projekt prawa spółdzielczego, którego jestem współautorem, przewidujący powrót do zebrań przedstawicieli z jednoczesnym zakazem bycia przedstawicielem dla prezesa, członków zarządu i rady nadzorczej.

Poprzednia
1 2
Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Prawo dla Ciebie

Odmawiając przyjęcia mandatu, kierowca nie uniknie przykrych konsekwencji. System, który liczy punkty, nie daje się oszukać.

Prawo w firmie

Fiskus nie może odmówić przywrócenia terminu, gdy powodem uchybienia była choroba pełnomocnika.

Prawnicy

Uczniowie wybierają spośród siebie mediatorów, którzy pomagają rozwiązywać szkolne spory.

Samorząd

Rada miejska nie może określić częstotliwości wypłacania wynagrodzenia opiekuna dziennego oraz ograniczać czasu sprawowania opieki wyłącznie do dni roboczych – stwierdził w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Sfera budżetowa

Dzięki Trybunałowi Konstytucyjnemu więcej spraw przeciwko urzędnikom ma szansę trafić na wokandę.

Opinie, analizy

Wydarzenia, które rozegrały się w Jerozolimie wiosną 30r., w dniach 5 i 6 kwietnia, czyli ponad 1984 lata temu mogą być przedmiotem badań i dociekań nie tylko teologów ale także badań prawno-historycznych.
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
Najlepiej oceniane

Sonda:

Czy w ostatnim czasie korzystałeś z usług kancelarii prawnej?

    Bądź na bieżąco - pobierz RSS

    Pobierz nasz kanał RSS
    dla serwisu Prawo
    reklama
    common