Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Pierwsi zagraniczni turyści w Tybecie

Tybet znów otwarty dla zagranicznych turystów. Po ponad trzech miesišcach izolacji, spowodowanej największymi od około 20 lat antychińskimi wystšpieniami w Lhasie, do stolicy Tybetu przybyła dwójka turystów ze Szwecji - podał dziennik "China Daily". Oczekiwana jest też grupa Singapurczyków.
Chińscy turyœci mogli odwiedzać Tybet już od 23 kwietnia - od tego czasu odwiedziło tę krainę ponad 160 chińskich turystycznych grup. W sobotę przez Lhasę, wœród zaostrzonych œrodków bezpieczeństwa, przeniesiono ogień olimpijski - był to najbardziej drażliwy etap sztafety z ogniem na terenie Chin. Jak ocenił we wtorek rzecznik chińskiego MSZ Liu Jianchao (czyt. Liou Dzien-czhao), "sukces sztafety olimpijskiej w Lhasie dowodzi umacniania się społecznej stabilizacji regionu". "Tybet pozostaje obecnie otwarty dla wszystkich turystów - z kraju i z zagranicy" - dodał. Według oficjalnych chińskich danych, cytowanych w œrodę przez "China Daily", w antychińskich wystšpieniach w Lhasie zginęło w połowie marca 18 cywilów i jeden policjant. Rannych zostało 382 cywilów i 241 policjantów - twierdzš władze. W ramach represji bezpoœrednio po wydarzeniach marcowych zatrzymano i skazano na długoletnie więzienie kilkudziesięciu Tybetańczyków. Restrykcjom poddawani sš też miejscowi mnisi.
Według Tybetańczyków na wygnaniu represje w Tybecie przyniosły ponad 200 ofiar œmiertelnych. Chińskie Ÿródła akcentujš, że zamknięcie Tybetu dla turystów spowodowało znaczne straty materialne - w ubiegłym roku ten himalajski region odwiedziło ponad 4 mln turystów, a wpływy z turystyki stanowiły aż 14 procent dochodów Tybetu i szacowano je na 687 mln dolarów.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL