Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

Ginš zagraniczni agenci wojskowych służb

Po raporcie Antoniego Macierewicza agenci mogli zostać zdekonspirowani
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Polski wywiad stracił kontakt z kilkoma agentami w Rosji, na Ukrainie, na Białorusi oraz w Azji Œrodkowej i na Bliskim Wschodzie. Ich życie może być zagrożone – ustalili reporterzy „Rz” i Polsatu News.
Informacje potwierdziliœmy w kilku niezależnych Ÿródłach. Jak się też nieoficjalnie dowiedzieliœmy, sprawš zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która prowadzi œledztwo w sprawie nierzetelnych informacji zamieszczonych w raporcie o likwidacji WSI. – Sprawa dekonspiracji polskich agentów jest jednym z wštków tego œledztwa – mówi informator „Rz”. Katarzyna Szeska, rzeczniczka prokuratury, nie chce zdradzać szczegółów postępowania. – Materiał ma charakter œciœle tajny. Nie mogę nic powiedzieć – przekonuje.
Sprawa była też dyskutowana na Kolegium ds. Służb Specjalnych przy Kancelarii Premiera. – Sytuacja jest bardzo poważna – przyznajš nasi rozmówcy. Z naszych informacji wynika, że polski wywiad podejmował próby nawišzania kontaktu ze swoimi zagranicznymi agentami. W kilkunastu przypadkach bezskutecznie. Co mogło się stać z tymi ludŸmi? – Po raporcie Macierewicza agenci mogli zostać zdekonspirowani. Ich życie może być zagrożone – ocenia gen. Andrzej Kapkowski, były szef Urzędu Ochrony Państwa. – Agent mógł też sam odstšpić od kontaktu, by kontrwywiad danego państwa go nie namierzył – dodaje gen. Kapkowski. Były szef WSI gen. Marek Dukaczewski już po pojawieniu się pierwszych informacji z raportu mówił w mediach, że wie o dwóch agentach, których bezpieczeństwo jest zagrożone. Co na to Macierewicz? – To kompletne bzdury. Nikt nigdzie nie zaginšł – ucina i odmawia dalszych komentarzy. W podobnym tonie wypowiada się Aleksander Szczygło, minister obrony narodowej w rzšdzie PiS. – Uznaję te informacje za niewiarygodne. Zresztš pojawiały się one już wczeœniej. Według mnie to nic innego jak sposób na obronę, który obrało sobie œrodowisko zwišzane z WSI – podkreœla Szczygło. Tymczasem poseł Paweł Graœ (PO), wiceprzewodniczšcy Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, jest przekonany, że raport Macierewicza zainteresował zagraniczne kontrwywiady. – Aby to stwierdzić, nie trzeba być specjalistš. Dokument zawiera mnóstwo danych dotyczšcych operacji wojskowych, nazwiska, nazwy firm, które w pracy obcych agentów mogš okazać się bezcenne. Raport to rzecz bez precedensu. Wiele razy przestrzegaliœmy pana prezydenta przed konsekwencjami jego publikacji – podkreœla. liczy raport o likwidacji WSI, w którym znalazły się m.in. nazwiska czynnych oficerów
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL