Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Zwišzkowa manifestacja w Brukseli

6 tysięcy osób - według policji, a 10 tysięcy według organizatorów - manifestowało w strugach deszczu w Brukseli. Protestowano przeciwko malejšcej sile nabywczej, rosnšcym cenom w sklepach oraz kosztom elektrycznoœci i ogrzewania.
Zorganizowana przez trzy zwišzki zawodowe (FGTB, CSC i CGSLC) manifestacja w stolicy Belgii wieńczy serię protestów przeprowadzonych od poczštku tygodnia w całym kraju, w których w sumie uczestniczyło około 80 tys. osób. Protest miał charakter regionalny, mobilizujšc protestujšcych z regionu miasta Brukseli i jednoczšc zarówno Flamandów jak i Walonów. Jeszcze przed rozpoczęciem manifestacji około setki delegatów zwišzkowych, pracowników administracji regionalnej i lokalnej przekazało postulaty protestujšcych ministrom regionu miasta Bruksela. W geœcie symbolizujšcym złš sytuację urzędników delegaci ofiarowali ministrom suchy chleb.
"Domagamy się zmniejszenia VAT-u na elektrycznoœć i olej opałowy. Dla uniknięcia zwiększania deficytu państwa chcemy, aby koszt zmniejszenia VAT-u z 21 do 6 proc. na elektrycznoœć wzišł na siebie sektor, w tym Electrabel" - powiedział sekretarz generalny FGTB Thierry Bodson. Urzędnicy regionu miasta Bruksela domagajš się też podwyżki w wysokoœci 160 euro miesięcznie za okres 2007-2008. Twierdzš, że ich sytuacja jest zdecydowanie gorsza niż urzędników z regionów Flandrii i Walonii, a także urzędników federalnych. Protestujšcy usłyszeli od przewodniczšcego rzšdu miasta Brukseli Charlesa Pique zapewnienie, że będzie naciskał na otwarcie negocjacji w tej sprawie z rzšdem federalnym jeszcze przed końcem czerwca. Pique obiecał też, że w cišgu najbliższych miesięcy poszuka w regionalnym budżecie œrodków na przyznanie urzędnikom darmowych biletów na komunikację miejskš.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL