Wypadek w dniu wolnym nie gwarantuje 100-proc. świadczeń

aktualizacja: 13.06.2008, 07:13

Pracownik uległ wypadkowi komunikacyjnemu w dniu wolnym. Zanosi się na długą absencję chorobową. Czy należy mu wypłacać zasiłek wypadkowy?

Zatrudniony nie uległ ani wypadkowi przy pracy, ani w drodze do lub z pracy. Nieszczęście przydarzyło się w dniu wolnym i nie ma związku z pracą. Dlatego uiszczamy mu jedynie wynagrodzenie chorobowe określone w art. 92 kodeksu pracy za 33 dni niedyspozycji w roku kalendarzowym, potem – od 34 dnia niezdolności – zasiłek chorobowy. Ten ostatni reguluje ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wynagrodzenie chorobowe zawsze finansuje i wypłaca pracodawca, a zasiłek chorobowy finansuje ZUS, uiszcza ZUS albo zatrudniający powyżej 20 osób. Wynosi 80 proc. podstawy wymiaru, w tym za pobyt w szpitalu, a dla ciężarnych, poszkodowanych w wypadkach przy pracy czy w drodze do lub z pracy oraz dawców komórek, tkanek i narządów – 100 proc.Zasiłek chorobowy równa się tymczasem 80 proc., za pobyt w szpitalu 70 proc., a dla ciężarnych, poszkodowanych w wypadkach przy pracy czy w drodze do lub z pracy oraz dawców komórek, tkanek i narządów – 100 proc. Tak więc opisany pracownik powinien otrzymać od pracodawcy wynagrodzenie za czas choroby w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru za 33 dni w roku kalendarzowym, a następnie zasiłek chorobowy – do 182 dni (łącznie z 33 dniami wynagrodzenia za czas choroby).
Dziękujemy za zainteresowanie
profesjonalnymi treściami "Rzeczpospolitej".
Miesięczny limit bezpłatnego dostępu do artykułów płatnych został wyczerpany.
Sprawdź ofertę lub zarejestruj się i bezpłatnie czytaj przez 30 dni
masz już konto w serwisie -
sprawdź ofertę

Odkryj cyfrową "Rzeczpospolitą"

  • Wydanie elektroniczne "Rzeczpospolitej"
  • Nowoczesna aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Pakiet Standard
już od:
4,92PLN
za dzień
SPRAWDŹ
Masz problem? pomoc@rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE