Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Zmarł Lorenzo Odone, bohater słynnego filmu "Olej Lorenza"

Plakat filmu "Olej Lorenza"
Materiały Promocyjne
W Stanach Zjednoczonych zmarł w wieku 30 lat Lorenzo Odone, który ponad 20 lat cierpiał na bardzo rzadkš chorobę ALD (adrenoleukodystrofię).
Jego włoscy rodzice, walczšc z chorobš syna, sami stworzyli olej, który - jak się okazało - był w stanie powstrzymać jej rozwój. Historię chorego i jego rodziców uwieczniono w 1992 roku w głoœnym amerykańskim filmie "Olej Lorenza", w reżyserii George'a Millera, z Susan Sarandon i Nickiem Nolte. O œmierci Lorenzo z Fairfax w Wirginii informujš w sobotę wszystkie włoskie media. Gdy Lorenzo miał kilka lat, pojawiły się u niego pierwsze symptomy tajemniczej choroby. Zrozpaczeni rodzice dowiedzieli się, że w przypadku ich syna medycyna jest bezradna. Zdiagnozowano u niego adrenoleukodystrofię, bardzo rzadkie, nieuleczalne zwyrodnienie mózgu, występujšce u chłopców. Lekarze dali wówczas dziecku najwyżej dwa lata życia.
Augusto i Michaela Odone postanowili walczyć o życie syna, uciekajšc się do tradycyjnej medycyny. Na własnš rękę, on - ekonomista i ona - wydawca, postanowili poznać chorobę i zaczęli poszukiwać sposobów walki z niš. Stwierdzili, że ponieważ organizm ich syna nie może sprawnie usuwać gromadzšcych się w nim kwasów tłuszczowych, należy doprowadzić do tego, by te kwasy w ogóle nie powstawały. W drodze własnych eksperymentów zdeterminowani rodzice stworzyli specjalny olej składajšcy się z odpowiednio spreparowanych kwasów oleinowego i erukowego. I to właœnie ta substancja powstrzymała dalszy rozwój choroby. Lorenzo przeżył 30 lat. Zmarł w rezultacie komplikacji po zapaleniu płuc. Olej Lorenza, opracowany przez jego rodziców, długo badali naukowcy. Niektórzy z nich potwierdzili jego skutecznoœć. Udowodnili, że substancja ta może też być skutecznym œrodkiem zapobiegajšcym ALD. Mikstura nie dopuœciła do rozwoju choroby u prawie trzech czwartych badanych chłopców. We Włoszech przypomina się, że w 1996 roku piosenkę Lorenzo zadedykował Phil Collins. W jej tworzeniu brał udział jej bohater, który słowa aprobował ruchem brwi.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL