Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rozmaitoœci

Stan wyjštkowy na Malediwach

AFP
Lider opozycji Mohamed Nasheed zaapelował do Stanów Zjednoczonych i Indii, aby pomogły usunšć z urzędu obecnego prezydenta Abdullaha Jamina. Na wyspach trwa kryzys polityczny. W pištek rzšd ogłosił 15-dniowy stan wyjštkowy
Mohamed Nasheed, były prezydent Malediwów skupiajšcy wokół siebie œrodowiska opozycyjne, oœwiadczył, że prezydent Abdulla Yameen nielegalnie ogłosił stan wojenny. Poprosił więc o interwencję rzšd indyjski. Ponadto zaapelował do Stanów Zjednoczonych o zablokowanie transakcji finansowych z rzšdem obecnego prezydenta. W pištek Sšd Najwyższy Malediwów nakazał zwolnienie z aresztu przedstawicieli opozycji i uznał proces byłego prezydenta Mohameda Nasheeda za niekonstytucyjny. Rzšd nie uznał jednak tego wyroku. Przez weekend na archipelagu trwały protesty opozycji, która wzywała społecznoœć międzynarodowš do wsparcia wykonania orzeczenia Sšdu Najwyższego. Dziœ sędziów tego organu aresztowała policja.
Biały Dom wydał oœwiadczenie w sprawie sytuacji na Malediwach i wezwał rzšd w Male do "poszanowania rzšdów prawa, wolnoœci wypowiedzi oraz demokratycznych instytucji". Podobne oœwiadczenie opublikował Departament Stanu USA.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL