Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Obyczaje

Meksyk: Zalegalizujmy narkotyki, turystyka zyska

Pixabay
39 milionów zagranicznych turystów przyjechało w zeszłym roku do Meksyku. Kraj może wkrótce znaleŸć się w gronie siedmiu najczęœciej wybieranych kierunków na œwiecie, ale musi poradzić sobie z rosnšcš przestępczoœciš
39 milionów goœci z zagranicy to zdaniem Enrique de la Madrida, ministra turystyki Meksyku, nowy rekord. – Jesteœmy na dobrej drodze, by stać się siódmym najczęœciej odwiedzanym krajem na œwiecie – mówi minister, cytowany przez portal branżowy FVW. Od 2012 roku liczba odwiedzajšcych wzrosła o 60 procent. Przychody z turystyki sięgnęły w zeszłym roku 21 miliardów dolarów. Sektor jest też jednym z ważniejszych Ÿródeł pozyskiwania walut zagranicznych. Jego udział w PKB wynosi 9 procent, a branża turystyczna daje zatrudnienie 9 milionom ludzi. W zeszłym roku amerykański Departament Stanu wydał jednak ostrzeżenie przed podróżami do Meksyku z powodu rosnšcej przemocy. Jak ogłosił, obywatele USA powinni zachować szczególnš ostrożnoœć w całym kraju i zrezygnować z podróży do pięciu najbardziej niebezpiecznych stanów. W 2017 roku w Meksyku doszło bowiem do 26 tysięcy morderstw. Był to więc najkrwawszy okres w najnowszej historii tego państwa. I choć turyœci rzadko padajš ofiarami walki gangów narkotykowych, to fala przemocy dotarła już do znanych kurortów wypoczynkowych w Cancun i Los Cabos. W odpowiedzi na rosnšcš liczbę aktów przemocy minister de la Madrid wystšpił o legalizację marihuany. Jego zdaniem konsumpcja tego narkotyku i jego uprawianie nie powinny być karane przynajmniej w miastach turystycznych Cancun i Los Cabos. – Myœlę, że legalizacja produkcji i sprzedaży marihuany mogłaby doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa w kurortach – mówi de la Madrid. Jak dodaje, wielkš stratš dla kraju byłoby, gdyby powodu handlu narkotykami ucierpiały miejsca popularne wœród turystów.
Eksperci nie sš zgodni co do zasadnoœci tego pomysłu. Co prawda legalizacja może spowodować, że sprzedaż przestanie być tak opłacalna finansowo jak obecnie. Przeciwnicy argumentujš jednak, że organizacje przestępcze w Meksyku nie zajmujš się tylko handlem narkotykami, dlatego zgoda na obrót nimi nie poprawiłaby bezpieczeństwa w znaczšcy sposób.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL