Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Obyczaje

Jak na narty, to do Turcji

AFP
80-procentowe obłożenie notujš hotele w tureckich kurortach narciarskich. Branża turystyczna szacuje, że w sezonie zimowym na narty do tego kraju może przyjechać ponad 2 miliony goœci
Jak informuje dziennik „Daily Sabah" na swojej stronie internetowej, szczyt sezonu narciarskiego w Turcji przypada na luty. Wówczas obiekty zapełnione sš œrednio w 80 procentach. Tymczasem takš wartoœć tego wskaŸnika udało się uzyskać już w grudniu 2017 roku, kiedy oœrodki zaczęły dopiero pracować. Na ferie zimowe przylatujš czarterami przede wszystkim Rosjanie. Mieszkajš w kurortach Kayseri i w Erzurum. Ważnym Ÿródłem turystów sš też Iran i Bliski Wschód. – Zimowy turysta zostawia œrednio 1,2 tysišca dolarów – mówi Erol Mehmet Yarar, prezes Tureckiej Federacji Narciarskiej. To, jego zdaniem, dwa razy więcej niż œredni wydatek goœcia odwiedzajšcego kraj latem. Yarar mówi, że Erzurum przycišga głównie klientów z Iranu, Rosji i Gruzji, Kayseri - z Rosji i Japonii, a Uluda? w Bursie - z Bliskiego Wschodu. W styczniu tego roku w Erzurum odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa w Snowboardzie, co - zdaniem Yarara - przyczyni się do promocji regionu za granicš. W 2026 roku w Turcji ma się zaœ odbyć Olimpiada Zimowa. Sezon dobrze ocenia też sama branża turystyczna. Emrullah Akçakaya, prezes Dedeman Group, która ma dwa hotele w Erzurum, mówi, że w tym roku popyt na noclegi wzrósł o 25 procent. – WskaŸnik obłożenia w grudniu zeszłego roku wyniósł 60 procent. W styczniu i lutym przekroczy 80 procent, a w marcu - 70 procent – opisuje Akçakaya.
Z kolei Haluk Beceren, prezes Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Regionu Południowego Marmara, twierdzi, że otwarcie mostu Osmangazi mocno przyczyniło się do wzrostu liczby jednodniowych wizyt w Uluda?. – Turyœci z Bliskiego Wschodu, którzy przyjeżdżajš do Stambułu, odwiedzajš także Uluda?. Obłożenie hoteli jest więc bardzo dobre – wyjaœnia Beceren.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL