Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lekarze i pielęgniarki

Opt-out: minister Radziwiłł ma nowš propozycję rozwišzania konfliktu z lekarzami

123RF
O 17.30 w biurze Rzecznika Praw Pacjenta ma się rozpoczšć spotkanie ministra zdrowia z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Zwišzku Zawodowego Lekarzy. Konstanty Radziwiłł ma dla protestujšcych nowš propozycję rozwišzania konfliktu.

Według informacji  reportera rozgłoœni RMF FM minister zdrowia chce zaproponować lekarzom szybszy wzrost wydatków na zdrowie niż przewiduje niedawno przyjęta ustawa o  dofinansowaniu służby zdrowia.

Podpisana już przez prezydenta ustawa  zapewnia coroczny,  stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB w 2025 roku. Wzrost będzie następował mniej więcej w tempie minimum 0,2 PKB co roku.

Protestujšcy lekarze z Porozumienia Rezydentów domagajš się szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia - do 6,8 proc. PKB od 2021 r., a także wzrostu wynagrodzeń. Wypowiadajš pracodawcom - szpitalom klauzulę opt-out, która przewiduje dobrowolnš zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo. Dzięki tym klauzulom szpitale były w stanie zapewnić pacjentom całodobowš opiekę lekarskš.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała wczoraj, że klauzulę wypowiedziało 3422 lekarzy. Porozumienie Rezydentów szacuje, że wypowiedzeń jest około 5 tysięcy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL