Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Inni przewoŸnicy

Uber to nie platforma IT, ale firma transportowa

AFP
Oferowana przez Ubera możliwoœć nawišzywania kontaktów przez pasażerów z kierowcami jest usługš transportowš - orzekł dziœ Trybunał Sprawiedliwoœci UE. Decyzja może mieć duży wpływ na funkcjonowanie platformy w krajach unijnych
Działalnoœć Ubera wywołuje emocje i protesty w wielu państwach unijnych. Na zachodzie Europy UberPop, czyli najtańsza opcja prowadzenia usług, w ramach której nie sš potrzebne żadne koncesje na przewóz osób, jest już zakazana. W Polsce oraz krajach bałtyckich dalej jednak usługa ta jest dostępna. Uber utrzymuje, że nie organizuje usług transportu i nie jest firmš taksówkarskš, a jedynie dostarcza aplikację, z której korzystajš zainteresowani - z jednej strony kierowcy, a z drugiej pasażerowie. Tymczasem unijny Trybunał Sprawiedliwoœci uznał, że Uber dostarcza usługę wchodzšcš w zakres "usług w dziedzinie transportu" w rozumieniu prawa Unii. W konsekwencji oznacza to, że kraje unijne mogš regulować działalnoœć Ubera tak, jakby była to firma transportowa.
"Tego rodzaju usługę należy zatem wyłšczyć z zakresu zastosowania zasady swobodnego œwiadczenia usług w ogólnoœci, a także z zakresu zastosowania dyrektywy dotyczšcej usług na rynku wewnętrznym i dyrektywy o handlu elektronicznym" - wskazali sędziowie.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL