Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Zima zaskoczyła europejskich lotników

AFP
Obfite opady œniegu i silny wiatr spowodowały zakłócenia w komunikacji w zachodniej Europie. W Wielkiej Brytanii, gdzie spadło najwięcej œniegu od czterech lat, odwołano wiele lotów
W Birmingham, drugim co do wielkoœci mieœcie tego kraju, wstrzymano prace lotniska, by służby uprzštnęły pasy startowe ze œniegu. Dziennie w grudniu miejscowy port lotniczy obsługuje 30 tysięcy pasażerów i dwieœcie lotów. Wczoraj odwołano 11 rejsów i najprawdopodobniej będš odwoływane następne. Londyńskie lotnisko Luton zamknęło pas startowy na dwie godziny, potem otwarto go tylko dla wylotów. Samoloty mogły lšdować tutaj dopiero wieczorem, gdy już opanowano sytuację. W Wielkiej Brytanii œnieżyce nie ustajš. Na drogach najtrudniej jest w Walii i centralnej Anglii. Policja wezwała więc tamtejszych kierowców, by wsiadali do samochodów tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. W Niemczech z powodu œnieżycy i niskiej temperatury setki pasażerów lotniczych zostało uwięzionych we Frankfurcie. Około 330 lotów było opóŸnionych. Ten port lotniczy obsługuje dziennie ponad 1200 rejsów. Także na lotnisku w Duesseldorfie na cztery godziny zamknięto pasy startowe.
W Niemczech zima spowodowała również zakłócenia w ruchu kolejowym, wiele pocišgów było opóŸnionych, kierowanych na objazdy lub odwoływanych, szczególnie w Nadrenii- Północnej Westfalii. We Francji, w Calais, w południe, prom |The Pride of Kent", który wypływał z Calais do Dover w południowo- wschodniej Anglii z ponad trzystoma pasażerami na pokładzie, z powodu silnego wiatru utknšł na mieliŸnie, co sparaliżowało ten jeden z największych portów pasażerskich w Europie. W wypadku nikt nie ucierpiał. Jednostka była unieruchomiona przez kilka godzin, pasażerowie otrzymali posiłki i ciepłe napoje. Ostatecznie prom œcišgnęły z mielizny holowniki. W 32 francuskich departamentach ogłoszono alert przed silnym wiatrem, który może osišgać w niektórych rejonach prędkoœć ponad 100 kilometrów na godzinę. Na południu kraju około 20 tysięcy domów pozbawionych jest pršdu, właœnie z powodu silnego wiatru. Z kolei ulewny deszcz był przyczynš zamknięcia dwóch lotnisk na Korsyce, w tym w stolicy- Ajaccio. W Portugalii spadajšce, złamane przez wiatr drzewo, przygniotło samochód, którym jechała 45-letnia kobieta. Do zdarzenia doszło koło Porto.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL