Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Obyczaje

Co pišty Brytyjczyk chce pojechać do Tunezji

AFP
Od czasu, gdy brytyjskie MSZ zmieniło treœć ostrzeżenia dotyczšcego podróży do Tunezji, na wypoczynek w tym kraju zdecydowało się 20 procent Brytyjczyków - wynika z analizy WTM London
W badaniu przeprowadzonym przez ekspertów World Travel Market London udział wzięło ponad tysišc Brytyjczyków, którzy w 2017 roku byli na urlopie. Na pytanie, czy po zmianie ostrzeżenia MSZ odnoœnie wyjazdów do Tunezji biorš pod uwagę ten kraj jako cel swoich wakacji, 9 procent odpowiedziało, że jest „raczej prawdopodobne", że tam pojadš, 7 procent, że to „całkiem prawdopodobne", a 4 procent, że „bardzo prawdopodobne". W sumie Tunezję jako miejsce swojego wypoczynku rozważa 20 procent badanych. W 2016 roku Brytyjczycy zrealizowali ponad 45 milionów wyjazdów zagranicznych, co zdaniem badaczy oznacza, że o wakacjach w 2018 roku w tym północnoafrykańskim kraju może myœleć nawet 9 milionów klientów. Przed zakazem podróżowania do Tunezji, nałożonym w 2015 roku po masakrze na plaży w Susie, kierunek odwiedzało rocznie około 420 tysięcy Brytyjczyków. W 2016 roku było ich nieco ponad 23 tysišce. Tunezyjski Urzšd do spraw Turystyki w Londynie szacuje, że w tym roku liczba ta sięgnie 30 tysięcy, a w 2018 roku ma dojœć do 65 tysięcy.
Wzrost liczby goœci należy zawdzięczać wznowieniu lotów przez dużych touroperatorów. Thomas Cook wrócił do Tunezji wkrótce po tym, jak MSZ zniósł ostrzeżenie w lipcu tego roku. Większe zainteresowanie wypoczynkiem w tym kraju widać też po stronie branży turystycznej. Ankieterzy WTM London zapytali przedstawicieli branży o to, z kim będš chcieli porozmawiać podczas najbliższych targów. 10 procent badanych wskazało właœnie na Tunezję. 77 procent z nich zapowiada, że planuje podpisać umowy z tunezyjskimi przedsiębiorcami. 82 procent wszystkich badanych przez WTM London podkreœla zaœ, że branża ma obowišzek wspierać kraje znajdujšce się w trudnej sytuacji, m.in. Tunezję, Turcję czy Egipt. – Rzšd Tunezji mocno wspierał branżę turystycznš w okresie kryzysu – mówi Paul Nelson z WTM London i dodaje, że Wielka Brytania blisko współpracowała z władzami w Tunisie, a zniesienie przez MSZ ostrzeżenia przed podróżami, potwierdziło, że w dużych miastach i kurortach turystycznych bezpieczeństwo zostało już poprawione.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL