Polska Wikipedia ma pół miliona haseł

aktualizacja: 14.05.2008, 21:39
Foto: commons.wikimedia.org

Polska Wikipedia przekroczyła liczbę 500 tysięcy haseł. Ta internetowa, niekomercyjna encyklopedia, tworzoną od podstaw przez internautów, powstała w 2001 roku.

Wikipedia ma ponad 200 wersji językowych. Pod względem liczby haseł polska edycja zajmuje czwarte miejsce na świecie, a każdego dnia powstaje średnio ponad 300 nowych artykułów. Dostępna jest pod adresem pl.wikipedia.org
Informacja o polskim sukcesie nie dotarła jeszcze na stronę główną Wikipedii www.wikipedia.org, gdzie ciągle figuruje liczba 496 tysięcy haseł w polskiej edycji.
* 26 września 2001 - start polskiej Wikipedii, która wówczas nazywała się Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa (PWES) . Pojawia się pierwszy wpis jej "ojca" fizyka jądrowego Pawła Jochyma: Zaczynamy. Czy ja zwariowałem?
* 22 listopada 2002 - PWES została przeniesiona na oficjalne serwery Wikipedii i otrzymuje adres: pl.wikipedia.com. Tydzień wcześniej uruchomiona zostaje lista dyskusyjna jako główny kanał komunikacji dla społeczności wikipedystów.
* 29 października 2003 - pojawia się inicjatywa artykułów na medal, które od tej pory do dziś stają się wizytówką projektu na stronie głównej.
* 4 września 2004 - powstał pierwszy portal tematyczny, dotyczył fantastyki. Pomysł ten następnie skopiowały inne Wikipedie.
* Styczeń 2005 - ojcowie polskiej Wikipedii Paweł Jochym i Krzysztof Jasiutowicz otrzymują tytuł Internetowego Obywatela Roku.
* 13-14 sierpnia 2005 - podczas trzeciego zlotu wikipedystów w Krakowie powstała grupa inicjująca Stowarzyszenie Wikimedia Polska, które po rejestracji stało się partnerem Fundacji Wikimedia.
* 26 września 2006 - na piąte urodziny Wikipedia ma 300 000 haseł, po raz drugi z polskimi wikipedystami spotyka się Jimmy Wales.
* lipiec 2007 - ukazuje się wydanie polskiej Wikipedii na DVD
* 22-23 września 2007- odbywa się pierwsze spotkanie robocze Wikipedystów pod nazwą "Gdzie? Dokąd? Jak?"
* 28 listopada 2007 - Polskie Towarzystwo Astronomiczne jako pierwsza instytucja naukowa oficjalnie zapowiada poprawianie haseł w polskiej Wikipedii.
Komentarz dnia
Żródło: Wikipedia

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE