Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rozmaitoœci

Amsterdam chce podwyżki podatku turystycznego

Amsterdam
Pixabay
Do 10 euro za noc plus kilka procent od rachunku hotelowego - to pomysł ratusza w Amsterdamie na nowy podatek turystyczny. Obecnie wynosi on 5 procent ceny zakwaterowania
Władze Amsterdamu planujš podniesienie podatku turystycznego - informuje portal TTG Media, powołujšc się na doniesienia z prasy holenderskiej i brytyjskiej. Ratusz chce w ten sposób zwiększyć przychody miasta z turystyki. W 2016 roku holenderskš metropolię odwiedziło około 17 milionów goœci. Dla porównania, w 2015 roku było ich 12 milionów. Ponad jedna czwarta wybrała tanie hotele, a to - zdaniem władz - nie przynosi miastu zbyt wielu pieniędzy. Obecnie turyœci płacš 5 procent ceny zakwaterowania w hotelu znajdujšcym się w œródmieœciu. W 2018 roku wartoœć ta miałaby zostać podniesiona do 6 procent. Ratusz zastanawia się też na wprowadzeniem podwójnego systemu opodatkowania – goœcie płaciliby okreœlonš stawkę kwotowš za noc, maksymalnie 10 euro, i dodatkowo procent od rachunku hotelowego. Udo Kock, radny odpowiedzialny za finanse, powiedział w rozmowie z dziennikiem „Het Parool", że nowy podatek miałby ograniczyć liczbę turystów skšpišcych wydatków, a przycišgnšć bogatych, nielubišcych tłumu. – Potrzebujemy więcej ludzi, którzy naprawdę wydajš pienišdze w mieœcie – uważa Kock. – Wolelibyœmy osoby, które przyjeżdżajš na kilka nocy, odwiedzajš muzea, jedzš wystawne dania w restauracjach, zamiast ludzi, którzy wpadajš na weekend, pożywiajš się falafelem i snujš po dzielnicy czerwonych latarni – dodaje radny.
Jego zdaniem podniesienie podatku mogłoby zapobiec zatłoczeniu miasta przez turystów, czego obawiajš się mieszkańcy. Na poparcie swoich słów przytacza statystyki. – Liczba odwiedzajšcych wzroœnie w najbliższych latach z 17 do 23 milionów, a to oznacza więcej nakładów na oczyszczanie miasta i zwiększenie liczby policjantów na ulicach. A ja chciałbym, żeby amsterdamczycy zyskiwali na popularnoœci swojego miasta – opisuje Kock.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL