Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Sudan zerwał stosunki dyplomatyczne z Czadem

Rebelianci z Ruchu na rzecz Sprawiedliwoœci i Równoœci (JEM)
AFP
Sudan oskarżył władze Czadu o wspieranie wczorajszego ataku rebeliantów z prowincji na Chartum i zerwał z tym krajem stosunki dyplomatyczne
W Chartumie wprowadzono godzinę policyjnš, od 17.00 do 6.00 (czasu lokalnego). Armia zapewnia, że chodzi o bezpieczeństwo ludnoœci cywilnej i że sytuacja "jest pod kontrolš". Rebelianci z Ruchu na rzecz Sprawiedliwoœci i Równoœci (JEM) z Darfuru twierdzili wczoraj, że przejęli kontrolę nad miastem Omdurman i wchodzš do Chartumu. Wieczorem sekretarz polityczny rzšdzšcego Kongresu Narodowego (NCP) Mandur al-Mahdi oœwiadczył w państwowej telewizji, że atak na Chartum został odparty i że zginęło kilku dowódców sił rebelianckich. Konflikt w Darfurze, na zachodzie kraju, rozpoczšł się buntem czarnoskórych rebeliantów przeciwko zdominowanemu przez Arabów rzšdowi centralnemu.
Rebelianci zarzucajš władzom w Chartumie dyskryminację, w tym ekonomicznš. W efekcie konfliktu od lutego 2003 roku zginęły tysišce ludzi, a 2,5 miliona opuœciło domy z obawy przed przemocš.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL