Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mieszkaniowe

Deweloperzy majš jak w raju?

Bloomberg
Prawie co druga złotówka wydawana w Polsce na mieszkanie, trafia na konta deweloperów. Żaden duży kraj w Europie nawet nie zbliża się do tego wyniku.

Najmniej nowych mieszkań sprzedaje się w Danii, gdzie udział deweloperów w rynku mieszkaniowym jest aż 76 razy niższy niż nad Wisłš. Komentuje Bartosz Turek, analityk Open Finance:

- Wyniki deweloperów sš rekordowe pod wieloma względami. Ostatnie 12 miesięcy to największe w historii poziomy sprzedaży, największa liczba pozwoleń na budowę i liczba prowadzonych inwestycji. Dzieje się tak pomimo faktu, że nowe mieszkania sš po prostu droższe.

 

Prawie 48 proc. pieniędzy wydanych w 2016 roku na zakup mieszkań trafiło do biur sprzedaży deweloperów - wynika z szacunków europejskiego urzędu statystycznego. Jest to wynik wyraŸnie wyższy niż w 2010 roku, kiedy to wartoœć sprzedanych mieszkań deweloperskich stanowiła 32,9 proc. obrotów na rynku mieszkaniowym.

 

Aby zrozumieć jak wysoki jest rodzimy wynik, należy odnieœć go do danych płynšcych z innych europejskich państw. Œrednia dla starego kontynentu sugeruje, że wartoœć sprzedawanych nowych nieruchomoœci odpowiada przeciętnie za 23,9 proc. obrotów wszystkimi nieruchomoœciami mieszkalnymi. Œrednia europejska jest więc dwukrotnie niższa niż rodzimy wynik.

 

Większš częœć rynkowego tortu zajmujš deweloperzy jedynie na Cyprze i Malcie - odpowiednio 71,4 i 74,4 proc. Rynki te sš jednak bez porównania mniejsze niż w Polsce, przez co nie sš w pełni porównywalne.

 

Z drugiej strony zaskakiwać mogš dane z takich rynków, jak duński czy węgierski. W pierwszym przypadku nieruchomoœci sprzedane przez deweloperów odpowiadały jedynie za 0,6 proc. rynkowych obrotów. To 76 razy mniej niż polski wynik. Powód? W Danii na tysišc mieszkańców jest około 530 mieszkań (w Polsce jest to tylko 350 lokali na tysišc mieszkańców). Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie - bliski tym dla Grecji Hiszpanii czy Włoch, gdzie statystyki sztucznie zawyżajš nieruchomoœci wakacyjne, na co dzień stojšce puste lub służšce turystom.

 

Nie dziwi też wcišż rachityczny udział sprzedaży nowych mieszkań na Węgrzech (3,6 proc.), gdzie po poważnym kryzysie na rynku nieruchomoœci w 2016 roku, wcišż deweloperzy budowali bardzo mało, a 27-proc. VAT nałożony na nowe mieszkania nie poprawiał ich sytuacji. Już w 2016 roku podatek ten obniżono do 5 proc. i stawka ta obowišzywać będzie do 2019 roku włšcznie.

 

Rynek na tš zmianę dopiero zaczšł reagować. W 2016 roku węgierscy deweloperzy dostali aż o 157 proc. więcej pozwoleń na budowę niż rok wczeœniej. Najwczeœniej w przyszłym roku trzeba się spodziewać wzrostu udziału deweloperów w węgierskim rynku mieszkaniowym - podsumowuje Bartosz Turek.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL