Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mieszkaniowe

Gdzie wydajš miliony na nieruchomości?

Wartoœć rynku nieruchomoœci luksusowych wzrosła w 2016 roku - w stosunku do 2012 roku - o 40 proc.
Fotolia
Połowa transakcji domami i mieszkaniami z najwyższej półki przypada na stolicę.

Niemal 2 tysišce nieruchomoœci luksusowych i premium, wycenionych na minimum 1 milion złotych każda, trafiło w 2016 roku do nowych nabywców, a łšczna kwota transakcji kupna-sprzedaży w tym okresie szacowana jest na ponad 3,6 mld zł. Tak wynika z raportu „Luxury Realty Map", przygotowanego przez Poland Sotheby's International Realty.

Dane tej firmy mówiš, że wartoœć rynku nieruchomoœci luksusowych wzrosła w 2016 roku - w stosunku do 2012 roku - o 40 proc.

Jaki jest potencjał?

Z raportu „Luxury Realty Map" (opracowanego m.in. na podstawie cen transakcyjnych Cenatorium ) wynika, że w 2012 roku w Polsce doszło do sprzedaży 1,4 tys. nieruchomoœci premium i luksusowych. Zapłacono za nie 2,5 mld zł. Kolejne lata były znaczšco lepsze w porównaniu do wyniku sprzed pięciu lat: poczšwszy od 3,1 mld zł - w 2013 roku, i niemal 3,3 mld zł - w 2014, przez 4,2 mld zł - w 2015 roku, po 3,6 mld zł - w 2016 roku.

Od 2012 do 2016 roku œrednio, rocznie aż 1815 nieruchomoœci w Polsce - klasyfikowanych jako luksusowe i premium - znajdowało nabywców. Od trzech lat liczba transakcji jest wyższa od œredniej i stale roœnie.

- W cišgu najbliższych pięciu lat, a zwłaszcza między 2017 a 2020 rokiem, liczba nowych nieruchomoœci, które zostanš oddane do sprzedaży, jak też coraz większa skłonnoœć Polaków do inwestycji na tym rynku, sprawiš, że ta branża będzie rosnšć - prognozuje Arkadiusz Wojciechowski, partner zarzšdzajšcy Poland Sotheby's International Realty.

Dodaje jednak, że polski rynek nieruchomoœci luksusowych i premium nadal jest rynkiem wschodzšcy, zarówno pod względem liczby, jak i wartoœci realizowanych na nim transakcji. - Swojš dojrzałoœć osišgnie najwczeœniej w cišgu kolejnych 10 lat, dajšc nam w tym czasie doskonałš przestrzeń do dalszego rozwoju - zapowiada Wojciechowski.

Przybywa milionerów?

Podobnie, jak w przypadku Wielkiej Brytanii czy USA, polski rynek nieruchomoœci premium i luksusowych skoncentrowany jest wokół kilku największych miast, choć koniunkturę zdecydowanie nakręca Warszawa - twierdzš poœrednicy.

Dane Poland Sotheby's International Realty wskazujš, że połowa transakcji domami i mieszkaniami z wyższej półki przypada właœnie na stolicę. W wielkiej pištce znalazły się ponadto: Wrocław, Trójmiasto, Kraków i Poznań, które - łšcznie z Warszawš - generujš 75 proc. sprzedaży nieruchomoœci o wartoœci powyżej 1 miliona złotych.

- Dynamika regionalnych rynków nieruchomoœci premium i luksusowych jest różna, a jego analiza zależy przede wszystkim od progu ceny metra kwadratowego, powyżej której można mówić o nieruchomoœciach definiowanych jako premium i luksusowe w danym mieœcie - zwraca uwagę Piotr Œliwka, partner zarzšdzajšcy Poland Sotheby's International Realty.

Jego zdaniem kluczowe jest to, że rynek nieruchomoœci luksusowych roœnie z roku na rok.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL