Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Unia Europejska zalała towarami Ukrainę

Flickr
Eksport Wspólnoty na Ukrainę jest dziesięć razy większy niż import. Taka dysproporcja ma zły wpływ na gospodarkę naszego wschodniego sšsiada.

Według danych Brukseli (generalny dyrektoriat ds. handlu) od momentu wejœcia w życie porozumienia o wolnym handlu Unia–Ukraina 1 stycznia 2016 r. eksport z UE zwiększył się o 2,575 mld euro. W tym samym czasie Ukraina eksportowała do Unii o 243 mln euro towarów więcej aniżeli przed wejœciem w życie umowy.

Tendencja jest więc odwrotna, niż zapisano w porozumieniu Unii z Ukrainš. Wolny handel miał otworzyć ukraińskim firmom drzwi na ogromny rynek unijny. Dzięki temu miała wzrosnšć ich konkurencyjnoœć, standardy, jakoœć produkcji. Jednak dostosowanie do wymogów Wspólnoty i panujšcej tam ostrej konkurencji okazało się dla większoœci ukraińskich firm za trudne.

Natomiast dla wielu europejskich firm otwarcie blisko 50-milionowego ukraińskiego rynku, w sytuacji rosyjskiego embarga na żywnoœć, pozwoliło dalej zarabiać.

Handel z Uniš rósł od pogorszenia się stosunków z Rosjš. W 2010 r. wynosił 22,3 proc. w ukraińskiej wymianie handlowej. Teraz Unia jest największym partnerem Ukrainy z udziałem 40-procentowym. Ujemne dla Ukrainy saldo obrotów z Uniš wyniosło w minionym roku 3,4 mld euro. Rok wczeœniej saldo też było ujemne, ale trzy razy niższe (-1,2 mld euro).

Umowa nie spodobała się Rosji. Kreml szantażował Kijów zamknięciem swoich granic na ukraińskš produkcję.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL