Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kultura

Zmarł hrabia Wojciech Dzieduszycki

Hrabia Dzieduszycki z żonš Irenš
Fotorzepa, Krz Krzysztof Łokaj
Hrabia Wojciech Dzieduszycki zmarł w wieku 96 lat we Wrocławiu. Informację o œmierci aktora potwierdziła jego żona Irena. - Mój mšż zmarł we œnie - powiedziała.
Hrabia Dzieduszycki zmarł wczoraj póŸnym wieczorem. Dzieduszycki urodził się 5 czerwca 1912 r. na terenie dzisiejszej Ukrainy. Ukończył studia na Wydziale Rolnym i Mechaniki Rolnej Politechniki Lwowskiej oraz tamtejsze Konserwatorium Muzyczne. W 1934 zadebiutował jako tenor w operze w Stanisławowie, w 1935 wystšpił w Operze Lwowskiej w roli Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego oraz jako Rudolf w Cyganerii Giacomo Pucciniego, a póŸniej także w Opera Comunale we Florencji i w Mediolanie. Grał również role amantów, m.in. u Wilama Horzycy w "Przygodzie w Grand Hotelu". W czasie II wojny œwiatowej znalazł się w obozie jenieckim, w którym zorganizował obozowy teatr, a póŸniej w obozie koncentracyjnym Gros-Rosen. Skazany tam na karę œmierci, uniknšł wyroku ponieważ został rozpoznany jako œpiewak operowy.
W latach 1945-1946 Wojciech Dzieduszycki, którego rodzinnymajštek został zagarnięty przez ZSRR, był dyrektorem TeatruKameralnego TUR w Krakowie, a następnie osiedlił się weWrocławiu. Wiedzę zdobytš przy zarzšdzaniu rodzinnym majštkiemwykorzystał przy uruchamianiu przemysłu spożywczego na DolnymŒlšsku. Był dyrektorem młynów zbożowych, opracował recepturę itechnologię produkcji Mški Wrocławskiej. W 1952 założył we Wrocławiu wraz z drugš żonš, Halinš, kabaret Dymek z papierosa. Ze względu na wykonywanie lwowskich piosenek był szykanowany przez stalinowskie władze. Był współpracownikiem miesięcznika "Odra" od jego powstania. W 1963 zaproponował przyznawanie nagrody Orfeusza na festiwalu Warszawska Jesień, współorganizował również Festiwale Chopinowskie w Dusznikach-Zdroju. Grał w telewizyjnym serialu Trędowata. Dzięki staraniom Wojciecha Dzieduszyckiego we Wrocławiu wzniesiono pomnik Fryderyka Chopina. W 1999 hrabia Dzieduszycki został Honorowym Obywatelem Wrocławia, jednak w 2006 roku, po ujawnieniu jego dawnej współpracy z UB i Sb, zrzekł się tego zaszczytu. W 2000 roku otrzymał doktorat honoris causa przyznany mu przez Akademię Muzycznš we Wrocławiu. Był też laureatem kilkudziesięciu nagród kulturalnych.
ródło: ROL

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL