Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Kultura » Muzyka

Muzyka

Już nie muszę rozrabiać

Jacek Cieślak 25-04-2008, ostatnia aktualizacja 25-04-2008 20:51
Martyna Jakubowicz
Martyna Jakubowicz
źródło: Fotorzepa
autor: Marian Zubrzycki

Jest czas, kiedy człowiek zajmuje się życiem intensywnie, żeby zaistnieć. A ja już nie muszę myśleć o tym, co ludzie młodzi – co tu jeszcze można nowego narozrabiać w sprawie sławy, jakiego znaleźć partnera na życie, jak utrzymać rodzinę i wychować dzieci.

Gdzie pani teraz mieszka?

Martyna Jakubowicz: Na łonie natury.

W domach z betonu nie ma wolnej miłości?

To już stare dzieje. Za dużo się namieszkałam w malutkiej dziupli w bloku, gdzie latem jest gorąco, a zimą – za chłodno. Zbyt wiele nocy przespałam w autobusach i hotelach. Dlatego zostałam ogrodnikiem. Mam kawał ziemi do obrobienia. Przyroda jest piękna, a to, co zbudował człowiek – tylko fasadą. Inne jest rzeczy sedno.

Jakie?

Jest czas, kiedy człowiek zajmuje się życiem intensywnie, żeby zaistnieć. A ja już nie muszę myśleć o tym, co ludzie młodzi – co tu jeszcze można nowego narozrabiać w sprawie sławy, jakiego znaleźć partnera na życie, jak utrzymać rodzinę i wychować dzieci. Im mamy więcej lat, tym silniejsze jest przekonanie, że wartości materialne, o które się zabijaliśmy – nie są szczególnie istotne. Lepiej pamiętać, że każdy z nas w każdej chwili może zostać odwołany.

A może pani się wyspecjalizowała w wyciąganiu unijnych dotacji dla rolników?

Kombinatoryka finansowa jest mi obca. Wieś to sposób na życie, a nie na zarabianie. Uprawiam ogród, ale wciąż jestem muzykiem, gram koncerty i to dość intensywnie.

Jakie pyszności pani hoduje w ogrodzie?

Mam duży sad i warzywniak. O wszystkie roślinki trzeba dbać, trzeba je nawozić. Można sobie iść na grządkę i narwać koperku, który całkiem inaczej pachnie niż ten ze sklepu. Brzoskwinki i gruszeczki są pyszne, już nie mówiąc o kompotach czereśniowych, które pija się zimą.

Sąsiedzi wiedzą, kto nieopodal ich siedliska uprawia grządki?

Dawno przestałam być wiejskim oryginałem. Coraz więcej Polaków ucieka z miast, szczególnie ludzie wolnych zawodów. Internet jest wszędzie – można pracować pod drzewkiem. Cieszę się, że znalazłam dom i spokój – a za chwilę się okaże, że wszyscy do nas zjadą i zrobi się tu miejscowość weekendowa. Ale nie martwię się na zapas. Obsadzam dom i ogród gęstymi krzakami. Nie będzie mnie widać.

A co panią tak naprawdę pociągnęło na wieś?

Nie mam ochoty opowiadać o szczegółach, ale zaczęłam mieć kłopoty ze zdrowiem. Musiałam zmienić tryb życia i koniec.

Chyba prowadzenie klubu, kiedy postanowiła pani zostać bizneswoman, tak panią wykończyło i zdołowało?

Pewnie tak. Artyści mają inne spojrzenie ma świat niż biznesmeni. Dla nas zderzenie z rzeczywistością bywa okrutne. Okazało się, że nie jestem w fan klubie kapitalizmu. Mami tym, że jest dużo, ładnie i kolorowo. Ale ma mroczne strony. To system bezlitosny i okrutny, który wielu ludzi wyrzuca poza margines. Tym bardziej warto pamiętać, że pieniądz jest martwy i zdecydowanie większą wartość od niego ma ciężka praca człowieka. Sama nigdy nie kierowałam się chęcią zysku. Wolę tworzyć, niż zarobić.

Skąd pomysł, żeby uczcić jubileusz albumem z piosenkami zaśpiewanymi przez innych?

Nie chciałam znowu grać tych samych piosenek sama. Ile można? Miałam listę ulubionych i pod ich kątem wybierałam artystów. Zaskoczyła mnie Kasia Stankiewicz interpretacją "Bab w Meksyku". Indios Bravos już weszli na listę przebojów Trójki. O to chodziło. Sama wykonałam "Śpiewam, choć brak mi słów" i okolicznościowe "Życzenia". Ale dalej piszę piosenki. Pewnie niedługo powstanie nowa płyta.

Jak porównać początek lat 80. i nasze czasy?

Lata 80. były paradoksalnie bardzo pięknym okresem. Trwała komuna, ale ludzie mieli ogromną potrzebę wolności, a koncerty rockowe były jej namiastką. Grało się z kolegami i przyjaciółmi. Teraz myśli się najpierw, jaka ma być muzyka, i pod jej produkcję dobiera się wykonawców. Produkt się konsumuje, a opakowanie wyrzuca. Na szczęście są artyści idący własną drogą. I to nie jest kwestia wieku. Trzeba mieć coś do powiedzenia. Jestem fanką Kazika i Nosowskiej. Zespoły typu Perfect czy Dżem dawno nie nagrały piosenki, która by mnie poruszyła. Ale może taki już jest los mojego pokolenia. Też nie mam gwarancji, że moje nowe utwory kogoś poruszą.

Poprzednia
1 2
Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  common