Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Ekologiczna wyprawa wynalazców pod żaglami

AFP
Z francuskiego portu Concerneau nad Atlantykiem wypłynšł w rejs dookoła œwiata katamaran z badaczami na pokładzie.

Jednostka długoœci 14 m nazywa się „Nomade des mers" („Morski wędrowiec"), jego projektant inżynier Corentin de Chatelperron mówi o nim „katalizator innowacji". On sam z kolei jest mistrzem innowacji, zaprojektował i zbudował dwa lata temu pierwszy na œwiecie jacht całkowicie z naturalnego włókna z juty i z żywicy; można go było oglšdać podczas prestiżowego salonu nautycznego w Paryżu. „Nomade des mers" został wyposażony w laboratorium analityczne, warsztat techniczny, szerokš gamę materiałów i narzędzi, przyrzšdy pomiarowe. Żeglarze i zarazem badacze majš do dyspozycji także szklarnię, urzšdzenie do odsalania wody, baterie słoneczne i wiatrak generujšcy pršd.

Przy budowie poproszono o współpracę – za poœrednictwem Internetu – majsterkowiczów i wynalazców z całego œwiata. Zaprojektowane i wykonane przez nich urzšdzenia będš testowane podczas rejsu.

– Zdajemy sobie sprawę, że w różnych miejscach globu pojawiajš się ekologiczne, tanie innowacje i rozwišzania odpowiadajšce na podstawowe potrzeby, nazywamy je low-tech, w odróżnieniu od drogich i energochłonnych high-tech. Niestety, miliony ludzi, którym te nowinki byłyby bardzo potrzebne, raczej nie majš szans o nich usłyszeć. Nasz rejs służy temu, aby to zmienić – wyjaœnia Corentin de Chatelperron.

Wyprawę zaplanowano na trzy lata. Pierwszym etapem będzie Maroko, gdzie złożona z szeœciu naukowców załoga będzie rozpracowywała system solarnego odsalania wody. W Senegalu będš pracowali nad konstruowaniem wiatraków energetycznych z materiałów z recyklingu. Kolejne etapy to między innymi Brazylia, Republika Południowej Afryki, Madagaskar, Indie. Każde nowe rozwišzanie, jakie narodzi się podczas rejsu, będzie testowane na pokładzie katamaranu, a następnie pokazywane całemu œwiatu na stronie Low-tech Lab.

– Jesteœmy ciekawi, do jakiego stopnia można być niezależnym, pozostajšc w zgodzie ze zdrowym rozsšdkiem. Nowe rozwišzania powinny być w zasięgu wszystkich, a nie tylko laboratoriów NASA i miliarderów – zastrzega Elaine le Floch odpowiedzialna za organizację wyprawy.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL