Ekologiczna wyprawa wynalazców pod żaglami

aktualizacja: 24.02.2016, 22:43

Z francuskiego portu Concerneau nad Atlantykiem wypłynął w rejs dookoła świata katamaran z badaczami na pokładzie.

Jednostka długości 14 m nazywa się „Nomade des mers" („Morski wędrowiec"), jego projektant inżynier Corentin de Chatelperron mówi o nim „katalizator innowacji". On sam z kolei jest mistrzem innowacji, zaprojektował i zbudował dwa lata temu pierwszy na świecie jacht całkowicie z naturalnego włókna z juty i z żywicy; można go było oglądać podczas prestiżowego salonu nautycznego w Paryżu. „Nomade des mers" został wyposażony w laboratorium analityczne, warsztat techniczny, szeroką gamę materiałów i narzędzi, przyrządy pomiarowe. Żeglarze i zarazem badacze mają do dyspozycji także szklarnię, urządzenie do odsalania wody, baterie słoneczne i wiatrak generujący prąd.

Przy budowie poproszono o współpracę – za pośrednictwem Internetu – majsterkowiczów i wynalazców z całego świata. Zaprojektowane i wykonane przez nich urządzenia będą testowane podczas rejsu.

– Zdajemy sobie sprawę, że w różnych miejscach globu pojawiają się ekologiczne, tanie innowacje i rozwiązania odpowiadające na podstawowe potrzeby, nazywamy je low-tech, w odróżnieniu od drogich i energochłonnych high-tech. Niestety, miliony ludzi, którym te nowinki byłyby bardzo potrzebne, raczej nie mają szans o nich usłyszeć. Nasz rejs służy temu, aby to zmienić – wyjaśnia Corentin de Chatelperron.

Wyprawę zaplanowano na trzy lata. Pierwszym etapem będzie Maroko, gdzie złożona z sześciu naukowców załoga będzie rozpracowywała system solarnego odsalania wody. W Senegalu będą pracowali nad konstruowaniem wiatraków energetycznych z materiałów z recyklingu. Kolejne etapy to między innymi Brazylia, Republika Południowej Afryki, Madagaskar, Indie. Każde nowe rozwiązanie, jakie narodzi się podczas rejsu, będzie testowane na pokładzie katamaranu, a następnie pokazywane całemu światu na stronie Low-tech Lab.

– Jesteśmy ciekawi, do jakiego stopnia można być niezależnym, pozostając w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem. Nowe rozwiązania powinny być w zasięgu wszystkich, a nie tylko laboratoriów NASA i miliarderów – zastrzega Elaine le Floch odpowiedzialna za organizację wyprawy.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE