Brytyjskie firmy przygotowują plany awaryjne na wypadek opuszczenia przez kraj Unii Europejskiej

aktualizacja: 16.02.2016, 12:37
Foto: Bloomberg

Większość dużych firm brytyjskich poważnie podchodzi do ryzyka wyjścia W.Brytanii z UE, wiele z nich przygotowuje plany awaryjne — ujawniła szefowa organizacji pracodawców CBI, Carolyn Fairbairn

REDAKCJA POLECA

Na briefingu prasowym powiedziała, że perspektywa referendum w połowie roku o wyjściu czy zostaniu w Unii jest źródłem rosnącego zaniepokojenia biznesu. Premier David Cameron ma nadzieję na porozumienie w sprawie reformy UE na szczycie w tym tygodniu, co pozwoliłoby przeprowadzić referendum pod koniec czerwca. Niedawne sondaże wskazują na niewielką, ale rosnącą przewagę zwolenników wyjścia z Unii, 46 proc. za przy 41 proc. przeciw wyjściu.

— Dostrzegamy teraz firmy, które ostatnio opracowały plany awaryjne i poruszają istotne kwestie, co to ma oznaczać dla ich dostawców, eksportu itd. Chciałabym podkreślić, że to w tej chwili najważniejszy temat rozważań — powiedziała szefowa CBI po spotkaniach z szefami prawie 100 firm od listopada, gdy została dyrektorem generalnym tej organizacji.

Żaden przedstawiciel firm nie wypowiadał się publicznie o szczegółach swych reakcji, gdyby W. Brytania postanowiła opuścić blok 28 krajów i musiałaby ponownie negocjować wszystkie porozumienia handlowe ze światem. Jednak po cichu, bez rozgłosu niektóre firmy, w tym duże banki międzynarodowe z centralami w londyńskim City, wydały dziesiątki milionów dolarów na rozważanie swych opcji — twierdzą firmy doradzające im.

Wypowiedź C. Fairbairn wskazuje, że planowanie rozwiązań awaryjnych jest już powszechnym zjawiskiem, a według jej słów, nie koncentruje się na jednym sektorze.

Bank Anglii potwierdził, że zastanawia się, co będzie, gdyby W. Brytania postanowiła opuścić Unię, jakkolwiek minister finansów, George Osborne zapewnia, że rząd skupił całą energię na zapewnieniu reform w Unii.

CBI oświadczyła, że większość jej członków chce pozostać w zreformowanej Unii i powszechnie wskazuje na korzyści zostania w niej, czym naraziły się na krytykę ze strony zwolenników wyjścia. CBI podała wcześniej, że zamiary inwestycyjne jej członków nie ucierpiały z powodu perspektywy zorganizowania referendum. Podczas briefingu C. Fairbairn stwierdziła jednak, że to może ulec zmianie ze względu na doświadczenie Szkocji z referendum o niepodległości z 2014 r.

- Nie jesteśmy zaskoczeni obecnie tymi skutkami. Jedną z lekcji wyciągniętych ze szkockiego referendum jest taka, że decyzje o inwestowaniu podejmuje się zwykle dość późno, w chwili ogłaszania daty głosowania — powiedziała.

Prezes HSBC, Stuart Gulliver powiedział w kanale Sky News, że bank może przenieść z Londynu do Paryża około 1000 pracowników, jeśli W. Brytania zadecyduje w referendum o wyjściu z Unii. Przeniesieniu będą podlegać pracownicy bankowości korporacyjnej, bankowości inwestycyjnej i traderzy. Łączna liczba przeniesionych będzie zależeć od warunków Brexit. Kierownictwo banku postanowiło po 10 miesiącach rozważań zachować w Londynie centralę HSBC.

Wypowiedź prezesa Gullivera jest najbardziej bezpośrednim dotąd oświadczeniem szefa dużej firmy brytyjskiej o możliwym wpływie na zatrudnienie, jeśli społeczeństwo zdecyduje w referendum o opuszczeniu UE.

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE