Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

FAZ: Szydło - dziewczyna Bonda i Kaczyńskiego

Beata Szydło
Fotorzepa/Jerzy Dudek
Zdaniem dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ) Beata Szydło może przysporzyć głosów PiS. Jarosławowi Kaczyńskiemu nie będzie niš łatwo sterować - twierdzi FAZ.

"Szydło znakomicie ucieleœnia zmianę wizerunku PiS, którego dowodem jest zwycięski kandydat na prezydenta Duda - zwrot od wojujšcego narodowo-katolickiego ugrupowania ku europejskiej partii konserwatywnej z silnym akcentem położonym na obietnice socjalne" - analizuje autor artykułu Konrad Schuller zauważajšc, że w retoryce PiS nie ma już straszenia "apokaliptycznymi zagrożeniami dla Ojczyzny". Za to, zdaniem autora, Szydło "ucieleœnia ten œwiat polskiej prowincji, który znalazł się w cieniu polskiego sukcesu gospodarczego i którego nagromadzone niezadowolenie, pomimo wieloletniego wzrostu gospodarczego, zepchnęło do defensywy rzšdzšcš Platformę Obywatelskš".

FAZ wyjaœnia, że Beata Szydło, zanim przeniosła się do Warszawy była przez wiele lat burmistrzem swojego rodzinnego miasteczka Brzeszcze, "jednej z owych niezliczonych, szarych miejscowoœci na prowincji, do których nowy blask Warszawy jeszcze nie dotarł". Niemiecki dziennik przytacza krytykę ze strony koalicji rzšdzšcej zarzucajšcej kandydatce na premiera, że jest jedynie marionetkš prezesa Kaczyńskiego.

"Być może ten argument miała na myœli Beata Szydło przedstawiajšc się w czasie swojego przemówienia jako sobowtór agenta 007" - pisze FAZ cytujšc jej słowa, w których mówiła o tym, że ma swoje zdanie i potrafi być uparta.

Zdaniem warszawskiego korespondenta FAZ sytuacja z 2005 roku, kiedy Jarosław Kaczyński najpierw wystawił na urzšd premiera Kazimierza Marcinkiewicza, by potem go zastšpić, nie będzie się mogła tak łatwo powtórzyć. "W pałacu prezydenckim urzędować będzie wprawdzie znowu człowiek Kaczyńskiego, ale Duda będzie miał możliwoœć wyjœcia z cienia wszechwładnego prezesa. Szydło była szefowš jego wiosennej kampanii prezydenckiej i jest z nim zwišzana. Jeœli w paŸdzierniku zostanie premierem, oboje mogš spróbować połšczyć siły. Tak łatwo operacja pod tytułem 'Murzyn zrobił swoje' już się nie powiedzie" - kończy FAZ.

 

ródło: Deutsche Welle

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL