Cyfrowy pieniądz spróbuje zawojować rynek

aktualizacja: 11.06.2015, 21:00
Billon, polska technologia cyfrowej waluty, na początek ma zaistnieć w...
Billon, polska technologia cyfrowej waluty, na początek ma zaistnieć w internecie. Jej twórcy liczą jednak, że wejdzie do użytku w realu.
Foto: Fotorzepa/Michał Walczak

Billon, polska technologia cyfrowej waluty, na początek ma zaistnieć w internecie. Jej twórcy liczą jednak, że wejdzie do użytku w realu.

Billon jest elektroniczną formą zapisu gotówki. Od bitcoina różni się tym, że jest realnym, znanym i używanym pieniądzem (np. polskim złotym), podczas gdy bitcoin jest wirtualną walutą. Sama technologia zapisu i obrotu jest podobna i – jak tłumaczą jej twórcy – oparta na zupełnie innej filozofii niż w bankach.

– Banki zabezpieczają kanały dostępu do pieniędzy, a to w dobie ataków hakerskich powoduje, że muszą wydawać coraz więcej na zabezpieczenia i systemy IT, przez co cały system jest drogi. My proponujemy alternatywę, opartą na kryptografii zabezpieczającej same dane, co jest tańsze, bo nie wymaga pośredników i pieniądze są przekazywane w czasie rzeczywistym. Do korzystania z Billona potrzebny jest tylko internet i niewielki software, czyli w praktyce np. smartfon – tłumaczy Andrzej Horoszczak, pomysłodawca i prezes Billona. Pieniądz działa w formie aplikacji, w której jest elektroniczny zapis gotówki. Do korzystania z niej potrzebny jest login i hasło.

Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej?
Uzyskaj dostęp do pełnych treści.

  • Wydanie elektroniczne "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE