Cyfrowy pieniądz spróbuje zawojować rynek

Billon, polska technologia cyfrowej waluty, na początek ma zaistnieć w internecie. Jej twórcy liczą jednak, że wejdzie do użytku w realu.
Fotorzepa/Michał Walczak
Billon, polska technologia cyfrowej waluty, na początek ma zaistnieć w internecie. Jej twórcy liczą jednak, że wejdzie do użytku w realu.
Billon jest elektroniczną formą zapisu gotówki. Od bitcoina różni się tym, że jest realnym, znanym i używanym pieniądzem (np. polskim złotym), podczas gdy bitcoin jest wirtualną walutą. Sama technologia zapisu i obrotu jest podobna i – jak tłumaczą jej twórcy – oparta na zupełnie innej filozofii niż w bankach. – Banki zabezpieczają kanały dostępu do pieniędzy, a to w dobie ataków hakerskich powoduje, że muszą wydawać coraz więcej na zabezpieczenia i systemy IT, przez co cały system jest drogi. My proponujemy alternatywę, opartą na kryptografii zabezpieczającej same dane, co jest tańsze, bo nie wymaga pośredników i pieniądze są przekazywane w czasie rzeczywistym. Do korzystania z Billona potrzebny jest tylko internet i niewielki software, czyli w praktyce np. smartfon – tłumaczy Andrzej Horoszczak, pomysłodawca i prezes Billona. Pieniądz działa w formie aplikacji, w której jest elektroniczny zapis gotówki. Do korzystania z niej potrzebny jest login i hasło. Firma liczy m.in. ...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL