Odszkodowania: roszczenia pracowników z agencji pracy tymczasowej

aktualizacja: 10.06.2015, 03:15

Zgodnie z aktualną linią orzeczniczą pracodawcą pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej.

- Prowadząc działalność gospodarczą, korzystam z pracowników tymczasowych kierowanych przez agencję pracy tymczasowej. Czy pracownik tymczasowy w razie wypadku przy pracy może dochodzić roszczeń ode mnie? Czy w takiej sytuacji ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorstwa zabezpieczy mnie przed roszczeniami pracownika tymczasowego? – pyta czytelnik.

Zaznaczyć należy, że zgodnie z aktualną linią orzeczniczą pracodawcą pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej (wyrok NSA z 23 maja 2014 r., II FSK 765/13). Jednak, jak wynika z ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU z 2003 r. nr 166, poz. 1608 ze zm.), to pracodawca użytkownik wykonuje obowiązki oraz korzysta z praw przysługujących pracodawcy w zakresie niezbędnym do zorganizowania pracy z udziałem pracownika tymczasowego. Ustawa nakłada na pracodawcę użytkownika szereg obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jednym z podstawowych jest obowiązek zapewnienia pracownikowi tymczasowemu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy tymczasowej (art. 14 ust. 2 ustawy). Poza tym to pracodawca użytkownik dostarcza pracownikowi tymczasowemu odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej, zapewnia napoje i posiłki profilaktyczne, przeprowadza szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ustala okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy, przeprowadza ocenę ryzyka zawodowego oraz informuje o tym ryzyku (art. 9 ust. 2a).

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję plus na pół roku 33% TANIEJ
i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE