Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ekonomia

700 mln zł z EBI i EBOiR dla Grupy Azoty

materiały prasowe
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) udzieliły finansowania dla strategicznych inwestycji Grupy Azoty - poinformowała Grupa. Podpisane w czwartek porozumienie gwarantuje finansowanie na kwotę 700 mln zł.

Jak poinformowała Grupa Azoty, porozumienie obejmuje umowy kredytowe na okres dziesięciu lat. Od EBI Grupa pozyska 550 mln zł, a od EBOiR - 150 mln. Obie umowy stanowiš częœć większego pakietu finansowania o wartoœci ok. 2,2 mld zł, który ma sfinansować rozwój Grupy Azoty do 2020 roku, w tym także na nowe rynki w regionie. W drugiej połowie kwietnia Grupa Azoty zawarła umowę kredytu odnawialnego na 1,5 mld zł z PKO BP, BGK, BZ WBK i ING BSK.

„Dzięki strategicznemu partnerstwu z EBI i EBOR będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjał polskiego przemysłu chemicznego. Dzięki konsekwentnie realizowanej konsolidacji polskiego przemysłu, osišgnęliœmy status czołowego gracza na europejskim rynku chemiczno-nawozowym. Gwarancja długoterminowego finansowania największych banków w Europie w wysokoœci 700 milionów złotych pozwoli nam realizować kolejne kluczowe dla strategii Grupy inwestycje" – powiedział cytowany w komunikacie prezes Grupy Azoty, Paweł Jarczewski.

W ramach przyjętej strategii do 2020 r. Grupa Azoty wybrała 68 projektów inwestycyjnych, które znajdujš się na różnym etapie planowania lub realizacji, na które zamierza przeznaczyć blisko 7 mld zł.

Grupa Azoty zakończyła ubiegły rok z 265 mln zł zysku netto, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie blisko 9,9 mld zł. Spółka jest notowana na GPW. Grupa Azoty powstała w wyniku kolejnych przejęć krajowych spółek chemicznych. W skład grupy wchodzš m.in. takie podmioty jak: Grupa Azoty (jednostka dominujšca), Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy", Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police", Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL