Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Fabius nakłania do walki z dżihadystami

Laurent Fabius
AFP
Jeżeli społecznoœć międzynarodowa szybko nie interweniuje w Syrii i Iraku, oba te kraje stanš w obliczu dalszej utraty terytoriów na rzecz dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) - ostrzegł francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius.

Skrytykował jednoczeœnie rzšd Iraku za niezrealizowanie wczeœniejszych obietnic dotyczšcych równego dostępu do władzy głównych grup społecznych i religijnych. Fabius zwrócił też uwagę, że syryjski prezydent Baszar el-Asad stracił kontrolę nad państwem i jednym sposobem jej odzyskania jest porozumienie z opozycjš.

"W Iraku, tak jak w Syrii, musi być wzmocniona międzynarodowa mobilizacja; w przeciwnym wypadku grożš nam dalsze podziały terytorialne w jednym lub drugim kraju, a nawet w obu, a także nowe masakry i straszliwe konsekwencje" - mówił Fabius.

Szef MSZ Francji skrytykował też władze w Bagdadzie za ostatnie porażki militarne z siłami IS, w tym utratę stolicy prowincji Anbar - Ramadi.

"To potwierdza nasze dotychczasowe tezy. Nie będzie sukcesu wojskowego bez wczeœniejszego porozumienia politycznego. We wrzeœniu (zeszłego roku) porozumieliœmy się, że koalicja udzieli wsparcia w zamian za politycznš deklarację nowego irackiego rzšdu, nazywaliœmy to tzw. politykš obejmujšcš. (...) Na podstawie tego porozumienia udzieliliœmy wsparcia zbrojnego i dlatego muszę wyraŸnie zaznaczyć - oczekujemy jego lepszej realizacji" - podkreœlał szef francuskiej dyplomacji.

Za utratę Ramadi iracki rzšd został także skrytykowany przez Stany Zjednoczone. Rzecznik Pentagonu pułkownik Steve Warren powiedział we wtorek, że tamtejsze wojsko ma bardzo niskie morale i jest Ÿle dowodzone, co œwiadczy o brakach w irackich strukturach dowodzenia. Warren dodał, że mimo iż siły wierne rzšdowi w Bagdadzie "przewyższajš liczebnie swych wrogów, jednak nadal decydujš się na wycofanie z placu boju".

Fabius odniósł się do tego tematu w zwišzku z zaplanowanym na 2 czerwca w Paryżu spotkaniem ministrów spraw zagranicznych z ponad 20 państw. Tematem rozmów ma być ofensywa IS i sposoby jej zapobiegania.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL