Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

PO: nie ma planów prywatyzacji lasów. PiS straszy

Fotorzepa/Łukasz Solski
Politycy PO: Urszula Augustyn i Mariusz Witczak zapewniali w œrodę, że nie ma zagrożenia prywatyzacjš Lasów Państwowych. PiS wyimaginował sobie zagrożenie, przed którym chce bronić lasy - uważa PO. To komentarz do najnowszego spotu kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy.

W spocie Dudy, który trafił we wtorek do internetu, widać rodzinę z dwójkš dzieci na przejażdżce rowerowej po lesie. W pewnym momencie dziewczynka zsiada z roweru, chce pobiec w głšb lasu i wpada na metalowe ogrodzenie, na którym widnieje informacja "teren prywatny". Głos lektora komentuje: "Bronisław Komorowski zlekceważył 2,5 miliona podpisów w obronie lasów; według mediów zgadzał się na sprzedaż polskich lasów dla zdobycia œrodków na rekompensaty za powojenne wywłaszczenia. Polacy nie zgadzajš się na to. Polskie lasy w polskich rękach".

Witczak ocenił, że zarzuty podnoszone w spocie to "absolutne kłamstwo". "Nie ma takiego zagrożenia. Jest to kompletnie wydumany temat" - zaznaczył poseł PO na œrodowej konferencji prasowej. Zapewnił, że Polsce nie grozi prywatyzacja lasów. "Mamy z jednej strony ustawę, która gwarantuje, że Lasy sš Państwowe i obrót tš ziemiš zalesionš jest regulowany przez państwo, tak że nie ma żadnego problemu" - powiedział Witczak.

Przypomniał, że w ubiegłym roku to m.in. głosami PiS odrzucony został projekt PSL nowelizacji konstytucji w sprawie zakazu prywatyzacji Lasów Państwowych. Propozycja zakładała, że lasy, stanowišce własnoœć Skarbu Państwa, nie podlegajš przekształceniom własnoœciowym, z wyjštkiem przypadków okreœlonych w ustawie. Chodziło o przypadki, w których przez las przebiegać ma np. linia energetyczna czy autostrada.

Augustyn oceniła, że PiS doszedł do wniosku, iż "wielokrotnie powtarzane kłamstwo staje się prawdš". "Robiš to bardzo skutecznie - wychodzš na mównicę sejmowš, powtarzajš w kółko, że lasy będš prywatyzowane, sprzedawane" - dodała minister w kancelarii premiera. "Naprawdę zastanawiamy się na tym, w jaki sposób można wydedukować jeszcze, żeby bronić lasy przed czymœ, co nie istnieje, przed wyimaginowanym, kłamliwym zagrożeniem i robić z tego spoty kampanijne" - mówiła Augustyn. Jej zdaniem, "posuwanie się do takich praktyk jest niegodne".

Podczas ubiegłorocznych prac w Sejmie nad projektem zmian w konstytucji posłowie PiS argumentowali, że zawiera on "puste zapisy". "Wszystko to już jest w konstytucji, tylko trzeba mieć wolę jej przestrzegania" - mówił w listopadzie poseł Dariusz Bšk. Politycy PiS podkreœlali ponadto, że sš zwolennikami przeprowadzenia referendum ws. przyszłoœci Lasów Państwowych. W Sejmie wcišż czeka obywatelski wniosek w tej sprawie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL