Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sieci opinii

Jedna z dziesięciu

Stanisław Remuszko
Fotorzepa
Nie chodzi o najstarszy polski teleturniej z panem Sznukiem...

Za niespełna cztery tygodnie odbędzie się konstytucyjna elekcja Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Do głosowania uprawnionych jest około trzydziestu milionów rodaków, i patriotyczna częœć z nich za pomocš wyborczej kartki demokratycznie wskaże w niedzielę 10 maja 2015, kto ma być głowš naszego państwa w latach 2015-19.

Nie mam najmniejszych wštpliwoœci, że odnowiona Państwowa Komisja (pod okiem zainicjowanego przez PiS Ruchu Kontroli Wyborów) tym razem podliczy te miliony głosów sprawnie i bezbłędnie (pisałem o tym niedawno), a wyniki poda do publicznej wiadomoœci w cišgu pierwszej powyborczej doby. Okaże się wtedy, czy ktoœ zdobył – jak mówi art. 127 ust. 4 Konstytucji – więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeœli nie zdobył, wówczas w niedzielę 24 maja 2015 odbędzie się druga tura.

Będzie ta druga tura czy nie będzie? Publicznie zakładajšsię celebryci i politycy, jedni mówiš tak, drudzy siak, trzeci owak, a badania ankietowe jeszcze inaczej. Innymi słowy, dziœ wiadomo, że nic nie wiadomo, i właœnie wskutek tej porzšdnej niewiedzy można się uczciwie zakładać. Zakład uczciwy, w moim pojęciu, to taki, w którym żadna ze stron nie ma wyrazistej prognostycznej przewagi. Ciekawe, że w prawdziwych zakładach bukmacherskich, w takiej Warszawie na przykład, za „tak” dla drugiej tury płacš dziœ złotówkę i trzydzieœci groszy, a za „nie” – dwa złote i dziewięćdziesišt dwa grosze. Minus VAT, niestety...

Jeszcze ciekawsze sš konkretne prognozy wyborcze oparte na wynikach sondaży, które ostatnio mnożš się w mediach jak ulubione króliki redaktora Terlikowskiego. Wprawdzie wszystkie firmy socjometryczne typujš ten sam główny porzšdek finałowej gonitwy (pierwszš dwójkę), lecz jaka będzie dalsza kolejnoœć? Hulaj dusza, piekła nie ma, na trzecim, czwartym i pištym miejscu w różnych ankietach byli już chyba wszyscy! Mnie interesuje dziœ polityczny weteran PRL i III RP pan Janusz Korwin-Mikke. Internauta, który w blogowych komentarzach najtrafniej przewidzi rzeczywisty procentowy wynik wyborczy naszego politycznego dziadka terrible, dostanie ode mnie wielkš tabliczkę wedlowskiej czekolady z całymi orzechami!

Przypomnę, że w tegorocznym wyœcigu belwederskim powtórzyła się niemal dokładnie sytuacja sprzed pięciu lat, gdy Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dziesięciu kandydatów. Teraz mamy ich jedenaœcioro. W kolejnoœci alfabetycznej sš to: Braun, Duda, Jarubas, Komorowski, Korwin-Mikke, Kowalski, Kukiz, Ogórek, Palikot, Tanajno i Wilk.   .

Na końcowy efekt tej rywalizacji przyjdzie jeszcze trochę poczekać, ale już dziœ jest znany dramatycznie wysoki wskaŸnik polskiego wyborczego seksizmu: dziesięć do jednego :-(

Masz pytanie do autora? remuszko@gmail.com

ródło: W Sieci Opinii

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL