Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Usługi, ceny, zarobki

Prawnik to nie zawód, to stan umysłu

Nigdy nie pozostawiać e-maila ani telefonu bez odpowiedzi. Nieustannie trzeba się też doszkalać. I specjalizować w dziedzinie, którš się lubi.

Rz: Uczestniczył pan w inicjatywie „Młodzi – adwokaturze". Czy młodzi prawnicy powinni się wspierać?

Michał Szpakowski: Nie tylko młodzi. W 2013 r. wraz z uczestnikami tej inicjatywy zdaliœmy egzamin zawodowy. Byliœmy rekordowo licznym rocznikiem, bo aplikację skończyło 650 osób. Częœć z nas obawiała się, jak z tak sporš konkurencjš poradzi sobie na rynku. Chcieliœmy, by samorzšd zawodowy był dla nas wsparciem. Adwokatura skupiła się jednak na hołubieniu tradycji i etosu zawodowego. Naszym zdaniem nie była wystarczajšco przystosowana do realiów rynkowych. We wrzeœniu 2013 r. przedstawiciele naszej inicjatywy postanowili więc startować w wyborach do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Częœci przedstawicieli palestry wydawało się to œmieszne, niektórym nawet obrazoburcze. Nie chodziło nam jednak o to, by te wybory wygrać, ale by zwrócić uwagę starszych stażem adwokatów na dostrzegane przez młodych problemy. Udało się. Teraz działamy w Kole Młodych w warszawskiej izbie i forsujemy pomysły korzystne dla osób nie tylko z krótszym doœwiadczeniem w zawodzie.

Działa pan także w Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Tak. Przewodniczę Komisji Inicjatyw Młodych Adwokatów przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Staramy się, aby samorzšd adwokacki oferował swoim członkom nowoczesne narzędzia, które wczeœniej były zarezerwowane tylko dla dużych i œrednich kancelarii. Dzięki naszej inicjatywie adwokaci majš dostęp do szkoleń między innymi ze strategii, zarzšdzania czy optymalizacji podatkowej. Dowiadujemy się również, jak poza zakazanš reklamš promować nasze usługi. To taki niezbędnik adwokata-przedsiębiorcy.

Teraz chyba ciężej poradzić sobie na rynku usług prawnych niż jeszcze kilka lat temu?

Na pewno. Konkurencja na rynku jest dużo większa. Aby utrzymać własnš kancelarię – wynajšć biuro w centrum Warszawy, zatrudnić w nim dwóch aplikantów i wykwalifikowanš sekretarkę – trzeba mieć przychód rzędu 40 tys. zł miesięcznie.

Czym można wygrać z konkurencjš?

Przede wszystkim wiedzš. Trzeba też znaleŸć sposób na promocję. Dobrym rozwišzaniem jest organizowanie konferencji, odczytów i brunchów biznesowych dla klientów. Warto podpatrzyć też metody zagranicznych prawników, którzy w samorzšdzie zawodowym w sekcjach tematycznych prowadzš blogi czy newslettery. Proponujemy stworzyć struktury dla takiej kooperacji – „sekcje praktyków prawa" w ORA Warszawa. W nich adwokaci mogliby w ten sposób współdziałać. Łatwiej będzie im się wypromować, a ich blog stanie się ciekawszy – częœciej aktualizowany i wielowštkowy. Nawzajem się też czegoœ od siebie nauczš.

Współpracuje pan ze znanš warszawskš kancelariš. Dlaczego nie zdecydował się pan na prowadzenie własnej?

Do kancelarii, z którš współpracuję, trafiłem już na czwartym roku studiów. Być może nie otrzymuję całego wynagrodzenia, które uiszcza klient, ale nie ponoszę też całego ryzyka rynkowego.

Mam szanse obsługiwać większych klientów. Duże spółki liczš na obsługę kompleksowš – od prawa podatkowego przez prawo spółek po chociażby prawo energii odnawialnej, w którym się specjalizuję. Sam nie dałbym rady. Każdy prawnik może znać się tylko na kilku wšskich dziedzinach, a w innych konieczne jest wsparcie kolegów. Prawo jest tak rozległe, że inaczej się nie da. To kolejny powód, dla którego adwokaci powinni współpracować.

Czy wcišż warto być prawnikiem?

Oczywiœcie – pod warunkiem że się lubi prawo. Bycie prawnikiem to nie zawód, to stan umysłu. Zdanie egzaminu zawodowego nie gwarantuje teraz utrzymania na rynku, majšc 4 tys. zł „na rękę". Trzeba mieć pomysł na siebie – specjalizować się w dziedzinie, którš się lubi i która zagwarantuje popyt na usługi. To wcale nie jest łatwe.

Co radzi pan prawnikom, którzy rozpoczynajš swojš karierę?

Żeby pamiętali, że o klienta trzeba dbać. Nigdy nie można pozostawić e-maila lub nieodebranego telefonu bez odpowiedzi. Nieustannie trzeba się też doszkalać.

—rozmawiała Katarzyna Wójcik

Michał Szpakowski – adwokat, senior associate w kancelarii DeBenedetti Majewski Szczeœniak, przewodniczšcy Koła Młodych w Izbie Adwokackiej w Warszawie

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL