ING Życie i ING OFE zmieniają nazwy na Nationale-Nederlanden

aktualizacja: 23.03.2015, 13:40

Ta kategoria produktów wciąż najczęściej wycofywana jest z unijnego rynku z powodu zagrożenia dla konsumentów

REDAKCJA POLECA
22.12.2015
Jak wybrać bezpieczną zabawkę - radzi UOKiK
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Z rocznego sprawozdania funkcjonowania unijnego systemu RAPEX wynika, że w 2014 r. głównymi kategoriami produktów, które wymagały podjęcia działań naprawczych jak wycofanie z rynku były zabawki, stanowiące 28 proc. spraw, zaś niemal co czwarta sprawa dotyczyła kategorii odzież, tkaniny i wyroby związane z modą.

Komisja Europejska podała, że w 2014 r. zatrzymano - jeszcze przed wprowadzeniem na unijny rynek lub wycofano z rynku, ponieważ uznano je za niebezpieczne dla konsumentów - niemal 2,5 tys. produktów. System RAPEX w ramach którego zgłaszane są zagrożenia obejmuje  trzydzieści jeden państw (UE wraz z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią).

- Każdy produkt w Europie musi być bezpieczny dla obywateli. Produkty potencjalnie szkodliwe należy usuwać tak szybko, jak to możliwe. Dlatego właśnie stworzyliśmy system wczesnego ostrzegania, który, jak pokazały wieloletnie doświadczenia, okazał się skutecznym narzędziem chroniącym bezpieczeństwo unijnych konsumentów. Jest to bardzo praktyczny przykład unijnej współpracy przynoszącej korzyści naszym obywatelom – mówi Věra Jourová, komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci.

System wczesnego ostrzegania gwarantuje, że informacje o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych wycofanych z rynku lub od użytkowników gdziekolwiek w Europie są szybko przekazywane państwom członkowskim i Komisji Europejskiej. Dzięki temu w całej UE podejmowane są tzw. działania następcze (zakaz lub wstrzymanie sprzedaży, wycofanie z obrotu, wycofanie od użytkowników lub zablokowanie przywozu przez organy celne), a  informacje trafiają do konsumentów. W 2014 r. w systemie zarejestrowano 2,75 tys. takich działań następczych.

W 2014 r. liczba odwiedzin na stronie internetowej systemu wczesnego ostrzegania wyniosła 2 mln. Nowe narzędzia wyszukiwania dają konsumentom i przedsiębiorstwom lepszy dostęp do informacji o wykrytych produktach niebezpiecznych oraz wycofanych od użytkowników.

Chiny plasują się na czele listy państw, z których pochodzą produkty zgłaszane za pośrednictwem systemu wczesnego ostrzegania. W ubiegłym roku – podobnie jak w 2013 r. – 64 proc. wszystkich zgłoszeń produktów niebezpiecznych dotyczyło produktów pochodzących z tego kraju. Komisja Europejska ściśle współpracuje z Chinami, wykorzystując  aplikację systemu wczesnego ostrzegania poświęconą temu krajowi, w celu dopilnowania, by władze chińskie rozwiązywały problemy dotyczące kwestii bezpieczeństwa produktów u siebie w kraju.

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE