Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Prezydent: bezpieczeństwo poważnie zagrożone

Bronisław Komorowski
Fotorzepa/Marian Zubrzycki
Bronisław Komorowski mówił w Brukseli o stanie bezpieczeństwa w Europie. Podkreœlał, że siły NATO powinny być w Polsce cišgle obecne.

Anna Słojewska z Brukseli

Prezydent zaapelował o wzmocnienie więzi transatlantyckich, w tym szybkie podpisanie umowy TTIP – porozumienia między UE i USA o handlu i inwestycjach. Komorowski wystšpił na dorocznym forum organizowanym przez German Marshall Fund. Mówił głównie o obecnym stanie bezpieczeństwa w Europie. Uznał, że najlepszš gwarancjš na przyszłoœć sš silne więzi gospodarcze i polityczne między Europš i USA.

– Geologowie twierdzš, że za 200 milionów lat Europa i USA się połšczš. Po co czekać tak długo – mówił Komorowski. Pytany o bezpieczeństwo na Wschodzie, podkreœlał koniecznoœć wdrożenia uzgodnionych na szczycie w Newport obietnic dla wschodnich państw NATO. I zapowiedział, że na szczycie sojuszu w Warszawie w 2016 roku nastšpi przeglšd tych zabezpieczeń. Według niego Polska nie może być członkiem NATO drugiej kategorii tylko dlatego, że graniczy z Rosjš. Za kluczowš uznał więc cišgłš obecnoœć sił sojuszu w Polsce (nawet jeœli jest ona rotacyjna, a nie stała), a także zapewnienie infrastruktury i logistyki, które sprawiš, że plany ewentualnoœciowe NATO będš w pełni wykonalne.

To wszystko jest potrzebne, bo – jak powiedział Komorowski – „fundamenty naszego bezpieczeństwa sš poważnie nadwyrężone". Według niego konflikt rosyjsko-ukraiński zakończył pewnš epokę w historii Europy. – Musimy sobie powiedzieć jasno: skończyły się czasy pokojowej dywidendy po zakończeniu zimnej wojny – stwierdził prezydent.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL