Jak traktować transakcje z nierezydentami

aktualizacja: 16.03.2015, 08:27

Jeśli polska spółka przeprowadza operacje gospodarcze z zagranicznymi podmiotami, to powinna pamiętać o obowiązkach informacyjnych względem organów podatkowych, jakie ciążą na niej jako płatniku należności.

Prawo podatkowe nakłada na uczestników życia gospodarczego pewne obowiązki wynikające z umów zawieranych z kontrahentami zagranicznymi.

1. Po pierwsze, podatnicy dokonujący płatności z określonych tytułów na rzecz polskich nierezydentów podatkowych mogą stać się w Polsce płatnikami podatku u źródła od przychodów generowanych przez zagraniczne podmioty. Stosując odpowiednie zapisy umów międzynarodowych i ustawy o CIT, płatnicy mają jednak szansę skorzystać z preferencyjnych zasad opodatkowania.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję
i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE