Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšdowi negocjatorzy nie dajš rady zwišzkowcom

Rozmowy ze zwišzkami zawodowymi zawsze sš trudne – podkreœlajš specjaliœci. Tym bardziej gdy w grę wchodzš strajk albo protest głodowy
Fotorzepa/Piotr Guzik
Gdy w grę wchodzi szantaż, ze zwišzkami zawodowymi trzeba negocjować jak z terrorystami – radzš doœwiadczeni negocjatorzy.

– Wszystko sprowadza się do tego, że rzšd chce mieć spokój – opowiada „Rzeczpospolitej" uczestnik ostatnich negocjacji z górniczymi zwišzkowcami na Œlšsku. – Rzšd jest jak klient kawiarni, który delektuje się kawš, gdy nagle podchodzi do niego obcy mężczyzna i chce się napić z jego filiżanki. Klient odmawia, więc nieznajomy wkłada palec do kawy.

Co robi klient? Wychodzi, bo nie chce się narażać szaleńcowi i chce mieć spokój. – Właœnie tak wyglšdajš relacje między rzšdem a zwišzkowcami – mówi menedżer. I ostrzega, że gdy zwišzkowcy raz zamoczš palec, zaraz wepchnš tam całš rękę. A potem zażšdajš kolejnej kawy.

Bo to nie argumenty ekonomiczne i społeczne, ale słupki poparcia decydujš o wyniku rozmów zarzšdów państwowych firm ze zwišzkami.

Zwišzkowcy z trenerami

W ostatnich miesišcach najbardziej burzliwe negocjacje dotyczyły przyszłoœci Kompanii Węglowej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ale w poprzednich latach s...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL