Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Polscy żeglarze z Selmy na szczycie antarktycznego wulkanu Erebus

Erebus
U.S. Geological Survey
Kapitan Piotr KuŸniar oraz pięciu członków załogi jachtu "Selma", która tydzień temu pobiła rekord œwiata w żegludze na Południe, zdobyło wierzchołek antarktycznego wulkanu Erebus (3794 m) na Wyspie Rossa.

"Szczyt wulkanu osišgnięty. Weszliœmy na 3794 m npm. Wszystko O.K. Wszyscy cali i zdrowi. Po krótkim odpoczynku schodzimy. Powrót zajmie nam dobę" - przekazał za poœrednictwem radiostacji kapitan jachtu.

Wraz z nim na Erebus weszli: Piotr Lubaczewski, Krzysztof Jasica, Michał Gawron, Krzysztof Pełka i Artur Skrzyszowski.

Podczas, gdy zespół zdobywał szczyt wulkanu, pozostała na jachcie druga częœć załogi pod dowództwem zastępcy kapitana Tomasza Łopaty, walczyła z lodem napierajšcym do Zatoki Back Door Bay. "Selma" podniosła kotwicę i na silniku omija wpływajšce wielkie kry.

"Jest coraz zimniej. Bardzo się cieszymy, że koledzy już wracajš. Jesteœmy z nich dumni i czekamy. Pora opuœcić Morze Rossa, antarktyczna zima szybko nadchodzi" - przekazał z pokładu Łopata.

Dotarcie na Wyspę Rossa i na szczyt wulkanu Erebus jest kolejnš częœciš ekspedycji "Selma-Antarktyda-Wytrwałoœć", podjętej dla upamiętnienia 100-lecia œmierci wybitnego podróżnika i odkrywcy polarnego sir Ernsta Shackletona. Irlandczyk na tej wyspie założył w latach 1908-1909 swojš bazę służšcš wyprawom w kierunku bieguna.

12 lutego jedenastoosobowa załoga jachtu "Selma Expeditions" dotarła na żaglach do południowej œciany lodowej Zatoki Wielorybów antarktycznego Morza Rossa osišgajšc pozycję 78o43'926 S i ustanawiajšc rekord œwiata żeglugi na Południe.

Wyspa Rossa została uformowana przez trzy wulkany, z których dwa nazwano na pamištkę dwóch statków odkrywcy (1841), szkockiego badacza sir Jamesa Clarka Rossa - Terror (góra o wysokoœci 3230 m) oraz Erebus (3794 m).

Erebus to jedyny na Antarktydzie czynny wulkan. Ostatnio do erupcji doszło w 2012 roku. W kraterze znajduje się stałe jezioro lawowe, jedno z czterech istniejšcych na Ziemi.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL