Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ulotne paliwo europejskiej polityki

Mikołaj Budzanowski
Fotorzepa/Jerzy Dudek
Najprostszym sposobem odpolitycznienia zakupów gazu byłoby uruchomienie europejskiej hurtowej giełdy tego surowca – pisze Mikołaj Budzanowski, były minister skarbu.

Historia kolejnych negocjacji gazowych pokazuje, że całymi latami problemem dla większoœci krajów Europy Œrodkowo-Wschodniej był brak rzetelnej informacji. W trakcie negocjacji gazowych w latach 2009/2010 „rzekomo dobrze poinformowane Ÿródła" twierdziły, że wszyscy zawierajš kontrakty długoletnie, nawet do 2034 r. I że cena naszego kontraktu gazowego z Gazpromem jest rynkowa. Po kilku miesišcach od podpisania kontraktu okazywało się, że sytuacja jest zgoła odmienna. Znowu Polskę dzieliło magiczne 10–20 proc. od ceny oferowanej innym krajom.

Opór przed jawnoœciš

Przełomem było zaangażowanie Komisji Europejskiej w negocjacje gazowe w 2010 r. na poziomie porozumienia międzyrzšdowego. Właœnie dzięki interwencji tej instytucji podpisaliœmy dokument zgodny z naszym interesem i zachodnimi standardami.

Byliœmy prekursorami takiego rozwišzania. Ta dobra praktyka, która stoi u podstaw dzisiejszej Unii Energetycznej. Dlatego wierzę w skutecznoœć interw...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL