Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wiadomoœci

Gdyby nie było kasków, na boisku padałyby trupy

Jędrzej Stęszewski
Fotorzepa/ Marcin Warpechowski
Rozmowa z Jędrzejem Stęszewskim, prezesem Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego

Wczoraj odbył się finał Super Bowl – œwięto futbolu amerykańskiego, najpopularniejszej dyscypliny sportu w USA. W Polsce też gra się w tę odmianę futbolu?

Jędrzej Stęszewski: Pierwszy klub powstał w 1999 roku. Jednak na poważnie drużyny zaczęły działać od 2006 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja rozgrywek Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego.

Jednak w Polsce to chyba wcišż niszowy sport?

Coraz częœciej mówi się u nas o tym, co się dzieje wokół Polskiej Ligi Futbolu. Mecze organizowane na Stadionie Narodowym w Warszawie przycišgnęły tłumy. W tegorocznych rozgrywkach ligowych bierze udział ponad 90 klubów i 4,5 tysišca zawodników.

Istnieje jakaœ reprezentacja Polski w futbolu?

Powstała na przełomie 2012 i 2013 roku. Celem jest The World Games, czyli Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, które w 2017 roku odbędš się we Wrocławiu. Już za tydzień pierwsze zgrupowanie polskiej kadry.

W Europie ktoœ jeszcze gra w futbol amerykański?

W Niemczech w futbol gra ponad 50 tysięcy ludzi. Ten sport jest też bardzo popularny w Austrii, Francji czy Wielkiej Brytanii. Polska reprezentacja we wrzeœniu zagra spotkania towarzyskie z Rosjš i Norwegiš – to też pokazuje, gdzie się rozwija futbol amerykański. Ale Europejczycy sš raczej przyzwyczajeni do gier nieturowych, gdzie gra toczy się bez przerw. W futbolu po zakończeniu zagrania następuje narada zawodników i dopiero potem jest kolejne zagranie. Ktoœ mógłby powiedzieć, że gra nie jest płynna, ale to specyfika tego sportu.

Można wytłumaczyć zasady futbolu amerykańskiego w kilku zdaniach?

Zadaniem 11-osobowego zespołu będšcego w ataku jest przesuwanie się z piłkš w stronę pola punktowego rywala. Celem jest wniesienie piłki w pole punktowe, czyli zdobycie przyłożenia. W skrócie to po prostu walka o teren. Zespół ma cztery próby na pokonanie 10 jardów, czyli trochę mniej niż 10 metrów. Jeżeli to się uda, uzyskuje kolejne cztery próby, starajšc się przesuwać piłkę w stronę pola punktowego rywali. Można wykonywać widowiskowe podanie górš, długi rzut – często widać to w amerykańskich filmach o futbolu. Można też biec z piłkš.

Żeby grać w futbol amerykański, trzeba być wyroœniętym mięœniakiem?

Zwinny, szybki, niski zawodnik też znajdzie swoje miejsce na boisku. W œrodku pola faktycznie grajš wielcy mężczyŸni, ale na skrzydłach grajš szybcy, często szczupli zawodnicy, którzy łapiš piłkę albo starajš się przeszkodzić przeciwnikom.

To kontuzjogenny sport?

Wszystko zależy od poziomu wytrenowania i przygotowania fizycznego. Inna sprawa, że gdyby nie było ochraniaczy i kasków, to na boisku padałyby trupy. Na poczštku ubiegłego wieku w USA futbol miał być zakazany, bo na boisku były wypadki œmiertelne. Od tamtej pory pojawiły się ochraniacze.

—rozmawiała Agnieszka Kalinowska

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL