Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Z uniwersytetu na ekran

AFP
Inżynieria chemiczna, psychologia, filologia romańska, doktorat z porównawczych badań literackich. Gwiazdy Hollywood oprócz pracy na ekranie majš wiele innych zawodów zdobytych na najbardziej prestiżowych uczelniach œwiata.

Tekst pochodzi z Magazynu Sukces

Osišgnięcia naukowe nie kojarzš się w pierwszej chwili z aktorami czy modelkami. Gwiazdy i celebryci sš podziwiani za to, jak wyglšdajš, w jakim mieszkajš domu czy jaki majš samochód. Właœciwie za wszystko, tylko nie za inteligencję. Tymczasem nie ma nic bardziej mylnego. Jednym z dowodów na to, że Hollywood przycišga wybitne osobowoœci, jest liczba aktorów ze znakomitymi osišgnięciami akademickimi, a nawet naukowymi.

1. Dolph Lundgren

Dwumetrowy Szwed jest znany głównie z doskonałych warunków fizycznych i znajomoœci sztuk walki. Jednak mało kto wie, że w młodoœci stereotypowy bohater kina akcji zupełnie inaczej planował swojš przyszłoœć. Mimo że interesował się muzykš i sztukš, skończył inżynierię chemicznš na Królewskiej Politechnice w Sztokholmie, a za bardzo dobre wyniki w nauce dostał stypendium z Washington State University, Clemson University w Karolinie Południowej i Uniwersytetu w Sydney. Na tym ostatnim odebrał tytuł magistra chemii i dostał stypendium naukowe na najbardziej prestiżowej uczelni technicznej œwiata – Massachusetts Institute of Technology. Gdyby nie trafił na wielki ekran, raczej nie miałby problemu z ułożeniem sobie życia w inny sposób.

2. Natalie Portman

Odtwórczyni głównej roli w „Czarnym łabędziu" z wyróżnieniem skończyła psychologię na Harvardzie i jest pierwszš absolwentka tej uczelni, która zdobyła Oscara. Zna szeœć języków, w tym hebrajski, japoński i francuski, a także publikowała artykuły w pismach naukowych. W jednym z wywiadów przyznała, że wolałaby być inteligentna, niż być gwiazdš kina.

3. Cindy Crawford

Najbardziej znana modelka œwiata skończyła liceum z najlepszš œredniš w swoim roczniku i natychmiast podpisała kontrakt z agencjš modelek. Poczštkowo jednak tylko po to, by opłacić naukę na Northwestern University, gdzie studiowała – podobnie jak Lundgren – inżynierię chemicznš. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy œwiat bez takiej ikony mody jak Crawford.

4. James Franco

Harry Osborn ze „Spidermana" znany jest jako kolekcjoner tytułów akademickich. Po tym jak zdobył licencjat z literatury na UCLA, przeniósł się do Nowego Jorku, by studiować kinematografię. Jednoczeœnie uczył się kreatywnego pisania na Uniwersytecie Columbia i nadšżał jeszcze z kursem o współczesnej poezji na Uniwersytecie Karoliny Północnej. Teraz Franco robi doktorat na Yale z porównawczych badań literackich.

5. Jordana Brewster

Piękna odtwórczyni roli Mii Toretto w „Szybkich i wœciekłych" po sukcesie filmu stwierdziła, że to dla niej za mało. I poszła na studia. Skończyła z wyróżnieniem anglistykę na Yale (jej dziadek był rektorem tej uczelni). W jednym z wywiadów przyznała, że status gwiazdy wcale nie oznaczał dla niej taryfy ulgowej. Przeciwnie, dla większoœci wykładowców była właœnie wnuczkš Kingmana Brewstera. Oczekiwano od niej więc udowodnienia, że jest godna noszenia tego nazwiska.

6. Sharon Stone

Mało kto wie, że już wieku 15 lat ze względu na ponadprzeciętne osišgnięcia w nauce dostała stypendium na Uniwersytecie Edinboro w Pensylwanii. W 1973 r., będšc jeszcze formalnie w szkole œredniej, zaczęła studia. Na poczštku literaturoznawstwo, a póŸniej – architekturę. Co prawda występowała (jak większoœć dzieci) w przedstawieniach teatralnych, ale nic nie wskazywało, że zostanie wręcz stereotypowš blond pięknoœciš kina. – Byłam kujonkš i brzydactwem – przyznała w jednej z rozmów.

7. Jodie Foster

Zadebiutowała na ekranie w wieku trzech lat jako uczestniczka reklamówek preparatów do opalania. PóŸniej grała jako dziecko w filmach i serialach telewizyjnych. Pierwszš poważnš rolę zagrała w wieku 14 lat w filmie „Taksówkarz" i od razu dostała nominację do Oscara. Jej sukcesy aktorskie przebiegały równolegle do edukacji. Podobno zanim jeszcze skończyła trzy lata, nauczyła się czytać. Jako nastolatka z wyróżnieniem skończyła elitarne Lycée Français de Los Angeles. Do dziœ płynnie mówi po francusku i niemiecku. PóŸniej – również z wyróżnieniem – skończyła literaturę na Yale.

8. Ashley Judd

Aktorka znana m.in. z „Dymu" i „Goršczki" nie miała sielankowego dzieciństwa. Jej rodzice się rozwiedli, a Ashley została z matkš i starszš siostrš Wynonnš. Trzy kobiety często się przeprowadzały – w cišgu 13 lat Ashley chodziła do 12 różnych szkół. Nauczyło jš to jednak odpornoœci i pracowitoœci. Widać to po osišgnięciach na studiach: Ashley Judd na Uniwersytecie Kentucky jako główny kierunek skończyła filologię romańskš, a jako kolejne antropologię, historię i teatrologię.

ródło: Sukces

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL