Film

Z uniwersytetu na ekran

AFP
Inżynieria chemiczna, psychologia, filologia romańska, doktorat z porównawczych badań literackich. Gwiazdy Hollywood oprócz pracy na ekranie mają wiele innych zawodów zdobytych na najbardziej prestiżowych uczelniach świata.

Tekst pochodzi z Magazynu Sukces

Osiągnięcia naukowe nie kojarzą się w pierwszej chwili z aktorami czy modelkami. Gwiazdy i celebryci są podziwiani za to, jak wyglądają, w jakim mieszkają domu czy jaki mają samochód. Właściwie za wszystko, tylko nie za inteligencję. Tymczasem nie ma nic bardziej mylnego. Jednym z dowodów na to, że Hollywood przyciąga wybitne osobowości, jest liczba aktorów ze znakomitymi osiągnięciami akademickimi, a nawet naukowymi.

1. Dolph Lundgren

Dwumetrowy Szwed jest znany głównie z doskonałych warunków fizycznych i znajomości sztuk walki. Jednak mało kto wie, że w młodości stereotypowy bohater kina akcji zupełnie inaczej planował swoją przyszłość. Mimo że interesował się muzyką i sztuką, skończył inżynierię chemiczną na Królewskiej Politechnice w Sztokholmie, a za bardzo dobre wyniki w nauce dostał stypendium z Washington State University, Clemson University w Karolinie Południowej i Uniwersytetu w Sydney. Na tym ostatnim odebrał tytuł magistra chemii i dostał stypendium naukowe na najbardziej prestiżowej uczelni technicznej świata – Massachusetts Institute of Technology. Gdyby nie trafił na wielki ekran, raczej nie miałby problemu z ułożeniem sobie życia w inny sposób.

2. Natalie Portman

Odtwórczyni głównej roli w „Czarnym łabędziu" z wyróżnieniem skończyła psychologię na Harvardzie i jest pierwszą absolwentka tej uczelni, która zdobyła Oscara. Zna sześć języków, w tym hebrajski, japoński i francuski, a także publikowała artykuły w pismach naukowych. W jednym z wywiadów przyznała, że wolałaby być inteligentna, niż być gwiazdą kina.

3. Cindy Crawford

Najbardziej znana modelka świata skończyła liceum z najlepszą średnią w swoim roczniku i natychmiast podpisała kontrakt z agencją modelek. Początkowo jednak tylko po to, by opłacić naukę na Northwestern University, gdzie studiowała – podobnie jak Lundgren – inżynierię chemiczną. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez takiej ikony mody jak Crawford.

4. James Franco

Harry Osborn ze „Spidermana" znany jest jako kolekcjoner tytułów akademickich. Po tym jak zdobył licencjat z literatury na UCLA, przeniósł się do Nowego Jorku, by studiować kinematografię. Jednocześnie uczył się kreatywnego pisania na Uniwersytecie Columbia i nadążał jeszcze z kursem o współczesnej poezji na Uniwersytecie Karoliny Północnej. Teraz Franco robi doktorat na Yale z porównawczych badań literackich.

5. Jordana Brewster

Piękna odtwórczyni roli Mii Toretto w „Szybkich i wściekłych" po sukcesie filmu stwierdziła, że to dla niej za mało. I poszła na studia. Skończyła z wyróżnieniem anglistykę na Yale (jej dziadek był rektorem tej uczelni). W jednym z wywiadów przyznała, że status gwiazdy wcale nie oznaczał dla niej taryfy ulgowej. Przeciwnie, dla większości wykładowców była właśnie wnuczką Kingmana Brewstera. Oczekiwano od niej więc udowodnienia, że jest godna noszenia tego nazwiska.

6. Sharon Stone

Mało kto wie, że już wieku 15 lat ze względu na ponadprzeciętne osiągnięcia w nauce dostała stypendium na Uniwersytecie Edinboro w Pensylwanii. W 1973 r., będąc jeszcze formalnie w szkole średniej, zaczęła studia. Na początku literaturoznawstwo, a później – architekturę. Co prawda występowała (jak większość dzieci) w przedstawieniach teatralnych, ale nic nie wskazywało, że zostanie wręcz stereotypową blond pięknością kina. – Byłam kujonką i brzydactwem – przyznała w jednej z rozmów.

7. Jodie Foster

Zadebiutowała na ekranie w wieku trzech lat jako uczestniczka reklamówek preparatów do opalania. Później grała jako dziecko w filmach i serialach telewizyjnych. Pierwszą poważną rolę zagrała w wieku 14 lat w filmie „Taksówkarz" i od razu dostała nominację do Oscara. Jej sukcesy aktorskie przebiegały równolegle do edukacji. Podobno zanim jeszcze skończyła trzy lata, nauczyła się czytać. Jako nastolatka z wyróżnieniem skończyła elitarne Lycée Français de Los Angeles. Do dziś płynnie mówi po francusku i niemiecku. Później – również z wyróżnieniem – skończyła literaturę na Yale.

8. Ashley Judd

Aktorka znana m.in. z „Dymu" i „Gorączki" nie miała sielankowego dzieciństwa. Jej rodzice się rozwiedli, a Ashley została z matką i starszą siostrą Wynonną. Trzy kobiety często się przeprowadzały – w ciągu 13 lat Ashley chodziła do 12 różnych szkół. Nauczyło ją to jednak odporności i pracowitości. Widać to po osiągnięciach na studiach: Ashley Judd na Uniwersytecie Kentucky jako główny kierunek skończyła filologię romańską, a jako kolejne antropologię, historię i teatrologię.

Źródło: Sukces

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL