Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Bartosz Marczuk: Inicjatywa obywateli znów trafi na śmietnik?

Bartosz Marczuk
Fotorzepa/Waldemar Kompała
Kolejny raz Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców złożyło w œrodę Sejmie obywatelski projekt ustawy, którego główny postulat brzmi: to rodzice powinni decydować czy do szkoły wysłać 6- czy 7-latka.

Pomijajšc oczywistoœć tego postulatu - zwłaszcza przy nieprzygotowanych szkołach i całego systemu edukacji (vide: długie przerwy œwišteczne) – warto pochylić się nad tš inicjatywš z perspektywy obywatelskiej aktywnoœci. Projekt podpisało 300 tys. Polaków. Życzmy sobie, by kolejny raz nie okazało się, że posłowie – reprezentanci narodu – poœlš go na œmietnik.

Przypomnijmy, że ostatni raz stało się tak 8 listopada 2013 r. Posłowie odrzucili w pierwszym czytaniu podpisany przez 1 mln osób wniosek o referendum w sprawie 6-latków w szkołach. Zachwali się zresztš konsekwentnie. Od 1999 r., odkšd formalnie można składać w Sejmie obywatelskie projekty ustaw, z 34 tego rodzaju inicjatyw udało się uchwalić osiem. Co gorsza, aż 4 z nich zostały odrzucone przez posłów już w I czytaniu. Innymi słowy: parlamentarzyœci nie pochylili się merytorycznie nad inicjatywš obywateli, wspartš co najmniej 100 tys. podpisów.

Jednš z polskich bolšczek jest brak zaufania obywateli do państwa oraz ich mała aktywnoœć społeczna. Polacy, doœwiadczeni przez zabory i sowieckš okupację w czasach PRL, traktujš często publiczne instytucje jako ciało obce. Nie sš też specjalnie skorzy do aktywnoœci. Zamykamy się w œwiecie najbliższej rodziny, a działania publiczne, choćby najprostsza sprawa jak udział w wyborach czy uczestnictwo w sesji własnej rady miasta czy gminy, to dla nas zbędny ciężar.

Posłowie nie mogš utwierdzać nas w przekonaniu, że nie warto przejawiać obywatelskiej aktywnoœci. Dlatego nie powinni kolejny raz nawet nie pochylić się nad tym czego domagajš się obywatele. Ich chlebodawcy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL