Bartosz Marczuk: Inicjatywa obywateli znów trafi na śmietnik?

aktualizacja: 17.12.2014, 15:32
Bartosz Marczuk
Bartosz Marczuk
Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Kolejny raz Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców złożyło w środę Sejmie obywatelski projekt ustawy, którego główny postulat brzmi: to rodzice powinni decydować czy do szkoły wysłać 6- czy 7-latka.

REDAKCJA POLECA
09.10.2015
Które projekty obywatelskie ustaw trafią do kosza przed końcem kadencji Sejmu
kariera
Wulgaryzmy w pracy niedopuszczalne, chociaż powszechne

Pomijając oczywistość tego postulatu - zwłaszcza przy nieprzygotowanych szkołach i całego systemu edukacji (vide: długie przerwy świąteczne) – warto pochylić się nad tą inicjatywą z perspektywy obywatelskiej aktywności. Projekt podpisało 300 tys. Polaków. Życzmy sobie, by kolejny raz nie okazało się, że posłowie – reprezentanci narodu – poślą go na śmietnik.

Przypomnijmy, że ostatni raz stało się tak 8 listopada 2013 r. Posłowie odrzucili w pierwszym czytaniu podpisany przez 1 mln osób wniosek o referendum w sprawie 6-latków w szkołach. Zachwali się zresztą konsekwentnie. Od 1999 r., odkąd formalnie można składać w Sejmie obywatelskie projekty ustaw, z 34 tego rodzaju inicjatyw udało się uchwalić osiem. Co gorsza, aż 4 z nich zostały odrzucone przez posłów już w I czytaniu. Innymi słowy: parlamentarzyści nie pochylili się merytorycznie nad inicjatywą obywateli, wspartą co najmniej 100 tys. podpisów.

Jedną z polskich bolączek jest brak zaufania obywateli do państwa oraz ich mała aktywność społeczna. Polacy, doświadczeni przez zabory i sowiecką okupację w czasach PRL, traktują często publiczne instytucje jako ciało obce. Nie są też specjalnie skorzy do aktywności. Zamykamy się w świecie najbliższej rodziny, a działania publiczne, choćby najprostsza sprawa jak udział w wyborach czy uczestnictwo w sesji własnej rady miasta czy gminy, to dla nas zbędny ciężar.

Posłowie nie mogą utwierdzać nas w przekonaniu, że nie warto przejawiać obywatelskiej aktywności. Dlatego nie powinni kolejny raz nawet nie pochylić się nad tym czego domagają się obywatele. Ich chlebodawcy.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE