Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Dopalacze: walka z nielegalnymi substancjami bez efektów

Ewa Usowicz, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”
Fotorzepa
Walka z dopalaczami przynosi dramatycznie słabe efekty. Dosłownie dramatyczne, bo w tym roku otruło się nimi już 2 tysišce, zwykle młodych, ludzi. To aż trzykrotnie więcej niż przed rokiem!

Zresztš tak naprawdę mamy do czynienia tylko z udawaniem, że trwa jakaœ walka z dopalaczami. Bo to walka z wiatrakami.

Kiedy cztery lata temu przez Polskę przeleciał „Tajfun", słynny dopalacz sprzedawany jako... produkt kolekcjonerski, rzšd naprężył muskuły. Słyszeliœmy, że nikt już po dopalaczach umierać nie będzie. Przeprowadzono spektakularnš akcję likwidacji ponad tysišca sklepów, rekwirowano i niszczono towar, wprowadzono zakaz handlu. I co? I nic!

Dopalacze sprzedajš się nadal znakomicie. Nawet jeœli uda się jakiœ nalot na sprzedawcę „Czšstki boga", „Złotego ognia" czy innego „Pogromcy wampirów" , to często się okazuje, że to substancja... zupełnie legalna.

Nasze przepisy sš bowiem tak skonstruowane, że nigdy nie nadšżš za inwencjš chemików. Do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dołšczona jest lista zakazanych, niebezpiecznych substancji, która nawet jest aktualizowana. Tyle że po każdej nowelizacji natychmiast powstajš nowe wynalazki, których, rzecz jasna, na liœcie nie ma. Wystarczy nieznacznie zmienić skład chemiczny. Dlaczego u nas taki fortel gwarantuje bezkarnoœć, podczas gdy w wielu krajach – nie?

Na dodatek ten bezstresowy handel w sklepach internetowych – popularne sš choćby te czeskie czy chińskie. Ale i belgijskie radzš sobie pod nosem Komisji Europejskiej (sic!) znakomicie! Rzecz jasna, wszystkie funkcjonujš na zagranicznych serwerach i niech ktoœ tu spróbuje złapać sprzedawcę.

Tragiczne statystyki, o których piszemy w dzisiejszej „Rzeczpospolitej", pokazujš, że żarty się skończyły, a rzšd powinien poważnie podejœć do problemu. Bo poza tajfunowym pokazem siły działa niemrawo. Rzšdowi potrzebny jest dopalacz! Może „Pogromca wampirów"?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL