Gaz i węgiel za prąd. Nowa układanka Kulczyka

aktualizacja: 16.12.2014, 07:02
Węgiel i gaz eksportowane z Polski na Ukrainę, a prąd z elektrowni ato...
Węgiel i gaz eksportowane z Polski na Ukrainę, a prąd z elektrowni atomowej przesyłany w drugą stronę – to jeden z priorytetowych w tej chwili projektów biznesowych Jana Kulczyka.
Foto: Fotorzepa

Jan Kulczyk chce uczestniczyć ze swoimi projektami w energetycznej integracji Ukrainy z UE.

Węgiel i gaz eksportowane z Polski na Ukrainę, a prąd z elektrowni atomowej przesyłany w drugą stronę – to jeden z priorytetowych w tej chwili projektów biznesowych Jana Kulczyka. Miliarder informował już o planach budowy dwóch nowych gazociągów transgranicznych: Bernau–Szczecin na naszej zachodniej granicy oraz Drozdowicze–Bilcze (Ukraina), którymi z Niemiec do Polski i dalej na Wschód mogłoby być tłoczonych ok. 10 mld m sześc. gazu rocznie. Teraz ujawnia „Rzeczpospolitej" , że to początek jego planów inwestycyjnych na Wschodzie.

Ukraińcy nie ukrywają, że liczą na współpracę energetyczną z Polską, a szerzej – z Unią Europejską. – Budowa gazociągu to tylko część naszej strategii energetycznej integracji z UE. Pracujemy również nad koncepcją odnowienia linii energetycznych, które kiedyś funkcjonowały. Chodzi o projekt Chmielnicka–Rzeszów, który pozwoli transportować energię elektryczną między naszymi krajami – mówi nam Ołeksandr Todijczuk, wiceprezes Naftohazu Ukrainy.

Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej?
Uzyskaj dostęp do pełnych treści.

  • Wydanie elektroniczne "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE