Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Nie będzie muzeum żołnierzy wyklętych

Napisy na drzwiach celi w katowni przy Strzeleckiej 8
Reporter, Krystian Dobuszyński
W dawnej siedzibie NKWD na warszawskiej Pradze na razie nie powstanie muzeum.

W piwnicach budynku przy ul. Strzeleckiej 8 w okresie stalinowskim więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy polskiego podziemia niepodległoœciowego. W latach 1944–1945 mieœciła się tam kwatera NKWD w Polsce, a w latach 1945–1948 areszt Urzędu Bezpieczeństwa. Na œcianach piwnicy zachowały się napisy wykonane przez więŸniów. – To miejsce wyjštkowe w skali kraju – mówi dr Tomasz Łabuszewski z IPN.

Pół roku temu mazowiecki urzšd marszałkowski obwieœcił, że jeszcze w tym roku w kamienicy tej powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Miała je stworzyć Fundacja Strzelecka 8 należšca do właœciciela kamienicy. Na projekt przyznano 300 tys. zł dotacji unijnej.

– Nie wykorzystamy tych œrodków – mówi nam Andrzej Amanowicz z zarzšdu fundacji. – Nie rezygnujemy jednak z projektu.

Placówka nie powstała, bo w budynku cišgle mieszkajš najemcy. Władze dzielnicy nie uwzględniły ich wniosków o przyznanie im innych lokali. Muzeum miało zajšć parter kamienicy oraz piwnice.

W projekt zaangażował się IPN. Tyle że pracownicy instytutu nie widzieli tam muzeum, lecz raczej izbę pamięci połšczonš z punktem edukacyjnym z informacjami o katowni.

Fundacja też nie mówi dziœ o muzeum, lecz o placówce planowanej z mniejszym rozmachem. – Fundacja by jš utworzyła, a instytut przez kolejne lata opiekowałby się niš – tłumaczy Andrzej Amanowicz. Kiedy to nastšpi, nie wiadomo.

Władze fundacji chcš rozmawiać o placówce na Strzeleckiej z nowymi władzami dzielnicy Praga-Północ. Sęk w tym, że tych jeszcze po wyborach nie powołano.

– Jesteœmy za upamiętnieniem tego miejsca – deklaruje w rozmowie z „Rzeczpospolitš" Paweł Lisiecki, szef PiS w dzielnicy. Na Pradze-Północ to jego partia wygrała wybory.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL