Austria zabiera złoto do domu

aktualizacja: 13.12.2014, 20:22
Austriacki bank narodowy rozważa przeniesienie rezerw złota z Londynu ...
Austriacki bank narodowy rozważa przeniesienie rezerw złota z Londynu do Wiednia.
Foto: Bloomberg

Austriacki bank narodowy (OeNB) rozważa przeniesienie rezerw złota z Londynu do Wiednia.

Według OeNB w Banku Anglii istnieje wysokie ryzyko koncentracji. Decyzję podjęto po raporcie sporządzonym na zamówienie centralnego banku przez austriacki Urząd Obrachunkowy.

Autorzy raportu zalecili "większe rozproszenie" austriackich rezerw złota poprzez większą dywersyfikację miejsc przechowywania kruszcu.

Austria dysponuje 280 tonami złota, z czego zaledwie 17 proc. (50 ton) znajduje się w Wiedniu. Aż 80 proc. przechowuje w depozytach Banku Anglii, a 3 proc. (7 ton) w Szwajcarii.

Raport na zamówienie OeNB powstał po tym jak w maju tego roku w rozpoczęła się debata na temat austriackich rezerw. Politycy opozycyjnej FPÖ domagali się przeniesienia kruszcu do kraju.

W listopadzie Holandia zdecydowała wycofać swoje depozyty złota z USA - 122,5 tony, to 51 proc. całych holenderskich zasobów. W Kanadzie Holendrzy przechowują 20 proc. zapasów, 18 proc. w Wielkiej Brytanii, a 11 proc. w kraju.

Także niemiecki Bundes Bank zdecydował się na przeniesienie części depozytu do kraju - z Paryża i Nowego Jorku. W ciągu kilku lat ma wrócić do Berlina 3400 ton - połowa całego niemieckiego kruszcu- informuje dziennik "Die Presse".

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE