Jaka odpowiedzialność za nieodśnieżanie przed sklepem

aktualizacja: 11.12.2014, 02:00
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Do obowiązków właściciela posesji należy sprzątanie chodników wzdłuż swoich działek, w tym uprzątnięcie śniegu i lodu.

- Przy pierwszych tegorocznych śniegach i oblodzeniu klient pośliznął się przy wejściu do mojego sklepu i niefortunnie złamał nogę z przemieszczeniem. Teraz żąda ode mnie wysokiego odszkodowania. Mam wykupioną polisę OC działalności gospodarczej. Czy zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie w takiej sytuacji czy też będę musiał je pokryć z własnej kieszeni? Czego może domagać się poszkodowany?

W przypadku uszkodzenia ciała na schodach do sklepu poszkodowanemu należy się odszkodowanie wtedy, gdy właścicielowi sklepu można udowodnić zaniedbanie, brak staranności, czyli po prostu winę za daną szkodę. Jeśli wina zostanie udowodniona, to przedsiębiorca musi wypłacić odszkodowanie. W przypadku opadów śniegu kwestia winy jest sprawą ocenną. W sytuacji gdy właściciel sklepu odśnieżył teren przed budynkiem i schody, a w ciągu godziny spadł świeży śnieg, trudno mówić o jego winie, gdyż nie zaniedbał swoich obowiązków.

Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej?
Uzyskaj dostęp do pełnych treści.

  • Wydanie elektroniczne "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE