Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Podróż z zaczarowanš maskš. Akcja dla pacjentów CZD

tak wyglšdały zajęcia podczas poprzednich "Malowanych Nocy"
materiały prasowe
Jakie tajemnice kryjš w sobie różne maski? Spróbujš to rozwikłać wspólnie mali pacjenci warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka oraz wolontariusze fundacji Art Transfer.

W tej dziecięcej klinice w œrodę odbędzie się akcja „Malowana Noc", specjalny œwišteczny projekt dla chorych dzieci. - Motywem przewodnim tegorocznego spotkania jest właœnie maska, która stanowi nieodłšczny element œwišt i karnawału - tłumaczy Ewelina Miłobędzka, pełnomocnik fundacji.

Jej pracownicy oraz wolontariusze odwiedzš Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie na kilku oddziałach przeprowadzš specjalne artystyczne warsztaty. – Tradycyjnie, jak co roku rozpoczniemy od czytania bajki, by następnie wspólnie podczas warsztatów twórczych stworzyć piękne maski, które będš nas zdobić podczas kończšcego spotkanie spektaklu – mówi Ewelina Miłobędzka.

Tematem tegorocznej „Magicznej Nocy" sš maski. Prowadzšcy warsztaty będš rozmawiać z małymi pacjentami o tych przykryciach twarzy z różnych epok i zakštków globu.

Wykorzystajš w swoich opowieœciach maski, które występujš na obrazach, portretach, w œwiecie filmu czy baœni. Nawišżš do masek na obrazie Jan Ch. Lampiego przedstawiajšcym Stanisława Augusta z maskš, karnawał w Wenecji pędzla Pietra Longhiego czy Dziewczynu idšcej na bal Raimundo de Madrazo y Garreta.

- Będziemy rozmawiać z dziećmi o maskach greckich, weneckich, afrykańskich, indiańskich i maskach noszonych przez bohaterów filmowych jak Zorro czy Batmana – dodaje przedstawicielka fundacji. Potem dzieci stworzš własne maski zainspirowane pokazanymi im obrazami.

Warsztaty zostanš przeprowadzone na 11 oddziałach CZD m.in na okulistyce, kardiochirurgii, chirurgii neurochirurgii, gastroenterologii czy nefrologii. będš trwały od 10 do 13. Poprowadzš je wolontariusze - edukatorzy fundacji oraz osoby, które odpowiedziały na jej apel na Facebooku w sumie ponad 30 osób. Niektórzy brali udział Malowanej Nocy w poprzednich latach.

Po przerwie obiadowej, o godz. 14 w sali widowiskowej CZD zacznie się przedstawienie „ O Judycie, Hologramesie i zaczarowanych twarzach", które zostało napisane i przygotowane specjalnie na tę okazję przez Teatr Wolandejski. Autorem tej sztuki jest Piotr Kulczycki. Aktorzy teatru już po raz drugi biorš udział w Malowanej Nocy.

Fundacja Art Transfer dziękuje za pomoc firmom: Aged, biuro architektoniczne JEMS, Druk24, który sprezentował 80 kolorowych wydruków A3 -reprodukcji do zajęć oraz Studiu Papirus, które podarowało nam materiały plastyczne.

Rzeczpospolita jest patronem medialnym „Malowanej Nocy". Poza naszš redakcjš patronat objęło Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Wydział Kultury Wizualnej ASP, Radio Bajka i portale internetowe Qlturka oraz Miasto Dzieciom.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL