W Polsce przybywa samobójców

aktualizacja: 03.12.2014, 16:12
Foto: Fotorzepa/Rafał Guz

Coraz więcej desperatów próbuje rozstać się z życiem - w tym roku takie kroki podjęło ponad 7,7 tys. osób, czyli niemal półtora tysiąca więcej niż w tym samym czasie roku ubiegłego. Niepokojąco wzrasta również liczba skutecznych samobójstw – miesięcznie jest ich ponad pół tysiąca.

Po ubiegłym roku, kiedy nastąpił pierwszy od lat, alarmujący wzrost liczby samobójstw - było ich ponad 6 tys., czyli o blisko 2 tys. więcej niż w roku poprzednim - wszystko wskazuje na to, że rosnący trend się utrzyma, a obecny rok będzie pod tym względem jeszcze bardziej tragiczny.

Z danych Komendy Głównej Policji do których dotarła „Rzeczpospolita" wynika, że od stycznia do końca września w całym kraju 7734 osoby próbowały targnąć się na życie. Jest to o 1,4 tys. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Również znacząco - o ponad sto przypadków - wzrosła liczba tych, którym udało się popełnić samobójstwo – było ich 4744, czyli o 113 więcej niż analogicznym czasie roku ubiegłego.

- Z naszych obserwacji wynika, że przybywa samobójstw z powodów finansowych, popełnianych przez osoby starsze. Wpadają w pętlę zadłużenia, mają zaległości czynszowe, których nie mogą spłacić, nieraz tracą mieszkanie czy pracę. Z takimi przypadkami mamy do czynienia coraz częściej – mówi „Rzeczpospolitej" Joanna Kącka, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Województwa: śląskie, łódzkie i świętokrzyskie przodują w tragicznej statystyce. Samobójstwa znacznie częściej popełniają kobiety niż mężczyźni.

Czytaj więcej w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej"

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE