Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

W Polsce przybywa samobójców

Fotorzepa/Rafał Guz
Coraz więcej desperatów próbuje rozstać się z życiem - w tym roku takie kroki podjęło ponad 7,7 tys. osób, czyli niemal półtora tysišca więcej niż w tym samym czasie roku ubiegłego. Niepokojšco wzrasta również liczba skutecznych samobójstw – miesięcznie jest ich ponad pół tysišca.

Po ubiegłym roku, kiedy nastšpił pierwszy od lat, alarmujšcy wzrost liczby samobójstw - było ich ponad 6 tys., czyli o blisko 2 tys. więcej niż w roku poprzednim - wszystko wskazuje na to, że rosnšcy trend się utrzyma, a obecny rok będzie pod tym względem jeszcze bardziej tragiczny.

Z danych Komendy Głównej Policji do których dotarła „Rzeczpospolita" wynika, że od stycznia do końca wrzeœnia w całym kraju 7734 osoby próbowały targnšć się na życie. Jest to o 1,4 tys. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Również znaczšco - o ponad sto przypadków - wzrosła liczba tych, którym udało się popełnić samobójstwo – było ich 4744, czyli o 113 więcej niż analogicznym czasie roku ubiegłego.

- Z naszych obserwacji wynika, że przybywa samobójstw z powodów finansowych, popełnianych przez osoby starsze. Wpadajš w pętlę zadłużenia, majš zaległoœci czynszowe, których nie mogš spłacić, nieraz tracš mieszkanie czy pracę. Z takimi przypadkami mamy do czynienia coraz częœciej – mówi „Rzeczpospolitej" Joanna Kšcka, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Województwa: œlšskie, łódzkie i œwiętokrzyskie przodujš w tragicznej statystyce. Samobójstwa znacznie częœciej popełniajš kobiety niż mężczyŸni.

Czytaj więcej w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej"

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL