Polskie firmy nie dbają o pracowników z doświadczeniem

aktualizacja: 02.12.2014, 10:54
Foto: Fotorzepa, Andrzej Wiktor And Andrzej Wiktor

Utrzymanie najlepszych pracowników nie jest największym wyzwaniem dla działów personalnych polskich firm - wynika z badań

Polacy nie podejmują decyzji o zmianie pracy z dnia na dzień, tak samo jak z dnia na dzień nie tracą zaangażowania i motywacji - wynika z badania EFFECTIVENESS i SW Research.

Ponad 70 proc. polskich firm stanęło przed koniecznością obniżenia poziomu rotacji pracowników. Jednak tylko niespełna jedna trzecia menedżerów uznała to za największe wyzwanie związane z zasobami ludzkimi - wynika z najnowszych badania EFFECTIVENESS i SW Research. Dlaczego polskie firmy tak łatwo pozbywają się doświadczonych kadr?

Menedżerowie, którzy mają stały zespół zmotywowanych, wysoko wykwalifikowanych pracowników – ekspertów w swojej dziedzinie - odnoszą największy sukces - podkreślają autorzy badania. Wykwalifikowani, zmotywowani pracownicy są czynnikiem przewagi konkurencyjnej; od „jakości" zespołu zależy jakość nowych produktów, strategii sprzedażowych, czy co najważniejsze - wynik sprzedaży. Mimo to polskie firmy nie potrafią poradzić sobie z dużą rotacją pracowników.

Jak wynika z projektu badawczego EFFECTIVENESS i agencji badania SW Research , przeprowadzonego wśród pracowników działów HR, członków zarządu, właścicieli firm, rotacja pracowników w firmie jest najważniejszym wyzwaniem w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi - tylko dla 27 proc. badanych.

Podobnie wygląda sprawa z zatrzymaniem w firmie talentów. 76 proc. ankietowanych wskazuje, że utrzymanie najlepszych pracowników nie jest największym wyzwaniem dla działów personalnych.

- Polscy menedżerowie zwykli traktować koszty rotacji pracowników, jako rutynowe wydatki ciągle towarzyszące prowadzeniu biznesu. Choć odejście dobrego specjalisty i zastąpienie go innym kosztuje pracodawcę tyle, co roczne wynagrodzenie tegoż pracownika - zauważa Dariusz Chrzanowski, Client Business Partner w EFFECTIVENESS, dodając, że zarządzający zakładają, że odejście części osób z organizacji jest normalnym zjawiskiem, z którym niewiele można zrobić. - Nie zdają sobie sprawy, że ten problem można rozwiązać za pomocą odpowiednich narzędzi i strategii – dodaje Dariusz Chrzanowski.

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE