Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konsumenci

Bank Credit Agricole nie zwracał składek. Będzie pozew zbiorowy

Fotorzepa/Dariusz Gorajski
Sšd Apelacyjny we Wrocławiu postanowił o przyjęciu pozwu zbiorowego przeciwko Credit Agricole.

Klienci banku Credit Agricole (dawniej Lukas Banku), którzy brali kredyt hipoteczny, a nie mieli pieniędzy na wkład własny, musieli podpisać umowę ubezpieczenia niskiego wkładu. Postanowienie umowne, które zobowišzywało konsumentów do przystšpienia do tego ubezpieczenia, zostało uznane za niedozwolone. Dlatego mogš domagać się zwrotu wpłaconych składek, a pozew zbiorowy w takiej sprawie został dopuszczony przez Sšd Apelacyjny we Wrocławiu.

– Niebawem sšd zarzšdzi publikację ogłoszenia o postępowaniu grupowym i wyznaczy termin, maksymalnie trzy miesišce, w którym kolejne osoby będš mogły przystšpić do tego pozwu – mówi Krzysztof Jaworski, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Joanna Smereczańska-Smulczyk i Wspólnicy.

Takš możliwoœć będš miały osoby, które w latach 2004–2009 zacišgnęły kredyt hipoteczny w tym banku i przystšpiły do ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. W tych latach bank stosował postanowienie, które w 2009 r. Sšd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) uznał za klauzulę niedozwolonš.

W postanowieniu tym było zastrzeżenie, że wpłacone składki nie podlegajš zwrotowi. W konsekwencji klient nie mógł odzyskać pieniędzy ze składek za okres nieobjęty ochronš ubezpieczeniowš. Zdaniem SOKiK klient, który wpłacił składkę za 60 miesięcy, mógł w dwa miesišce spłacić kredyt w częœci odpowiadajšcej wymaganemu przez bank wkładowi własnemu. I wówczas nie mógłby odzyskać pieniędzy ze składki za 58 miesięcy. Sšd też wskazał, że bank narzucał towarzystwo ubezpieczeń.

Teraz uczestnicy pozwu zbiorowego żšdajš zwrotu wszystkich składek wraz odsetkami ustawowymi. I sš to kwoty od 1 tys. zł do kilkunastu tysięcy złotych.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL