Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sędziowie i sšdy

Pierwsze doniesienia na sędziów trafiajš do Krajowej Rady Sšdownictwa

Fotorzepa, Michał Walczak
Nie wszyscy sędziowie reagujš na negatywne wpisy, które pojawiajš się na portalach.

Do Krajowej Rady Sšdownictwa wysłano pierwsze donosy na sędziów zarzucajšce im znieważenie piastowanego urzędu. Co zrobili sędziowie?

Sęk w tym, że czegoœ nie zrobili, a konkretnie nie podjęli żadnych działań w reakcji na obelżywe wpisy na portalu dajwlape.pl.

Sędziowie zostali o wpisach poinformowani przez portal. Jeden z donosów trafił do Sšdu Najwyższego w trakcie toczšcej się przed nim sprawy z odwołania sędzi skreœlonej z listy w postępowaniu dyscyplinarnym, kilka trafiło do prokuratur.

Portal i znajdujšcy się na nim ranking sędziów zyskuje na popularnoœci. W wypadku kilku obraŸliwych wpisów administrator portalu dostał już pisma wzywajšce do ich usunięcia. Autorzy (pełnomocnicy obrażonych sędziów) zapowiadajš, że będš korzystać z ochrony zarówno cywilnej, jak i karnej.

Żšdań przybywa, bo w ostatnich miesišcach dwukrotnie wzrosła liczba odwiedzajšcych stronę i dodajšcych opinie o konkretnych sędziach. Odezwali się już sędziowie z Gdańska, Piotrkowa czy Łodzi.

O rankingu pisaliœmy w „Rzeczpospolitej" latem. Można w nim wydać opinię o konkretnym sšdzie lub konkretnym sędzi (z imienia i nazwiska).

Internauci, którym przyszło się zmierzyć z wymiarem sprawiedliwoœci, mogš dodać dane sędziego do listy i zamieœcić obok komentarz. Opinia może być pozytywna, negatywna lub obojętna.

„Sympatyczna i kompetentna", „uprzedzona do strony", „czyta pobieżnie akta i lubi mocno fantazjować w uzasadnieniu", „na kilku rozprawach sędzia zasnęła za sędziowskim stołem", „sędzia przyszedł na rozprawę pijany albo pod wpływem œrodków odurzajšcych czy narkotyków" – to przykłady komentarzy. Padajš obok nazwisk i imion sędziów. GroŸniejsze sš jednak te, w których autorzy zarzucajš sędziom branie łapówek.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL